Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX

Zehirli tiroide dikkat!

Tiroid bezleri, metabolizma dengesinde aktif rol oynuyor

Tiroid bezlerinin metabolizma dengesinde aktif rol oynadığını guatra yol açan durumların; iyotsuz beslenme, tiroid bezinin az ya da fazla çalışması, bez içinde nodül oluşması, bazı ilaçlar, radyasyon, kanserler ve iltihabi durumların olduğunu ifade ediyor.

Guatrın en çok; 50 yaş üzeri kişilerde, iyot eksikliğine bağlı olarak Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgelerindeki insanlarda, radyasyona maruz kalanlarda, sigara içenlerde, lityum gibi bazı ilaçları kullananlarda, bağışıklık sistemi sorunları olanlarda, menopoz ve gebelik dönemlerindeki kadınlarda ve ailesinde guatr hikayesi olanlarda daha sık görüldüğünün altını önemle çiziyor.

Zehirli guatr, aşırı hormon salgısıyla sağlığı tehdit ediyor
Zehirli guatr ve nodüllerin hastaların yaşam kalitesini olumsuz etkilediğini belirtiyor.

“Guatr bezi tümüyle büyüyebileceği gibi içinde sert küçük noktalar halinde de büyüyebilir, bunlara da nodül ismi verilir. Zehirli guatrda ise; tiroid bezi sadece büyümekle kalmaz, aşırı hormon da salgılar. Buna halk arasında zehirli guatr denilmektedir. Tıp dilinde ise, hipertiroidi olarak isimlendirilir”

Guatr belirtileri

Zehirli guatr söz konusu olduğunda birçok ek şikayetin söz konusu olduğu, “Her guatr zehirli değildir ancak; kalp çarpıntısı, ellerde titreme, kaslarda zayıflık ve önlenemeyen kilo kaybının yanı sıra, yorgunluk, uyku düzensizliği, adet düzensizliği ve meme başından süt gelme (kadınlarda) gibi şikayetlerin varlığında tedaviye ihtiyaç duyulur”

Guatrın genel olarak ağrıya neden olmadığını, tiroid bezi aşırı büyümüşse hastaların yutkunma ve nefes almakta sıkıntı yaşayabileceğini sözlerine ekliyor. “Guatrın tedavisi ancak guatrın sebebi net olarak anlaşıldıktan sonra yapılmalıdır.”  Ses kalitesinde değişiklik, ses tellerinde felç, nefes darlığı ve kalsiyum eksikliğinin bu risklerin başında geldiğini ifade etti.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir