Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX

Yumurtadan şampuana en doğal ürünler pazarda

İstanbul’da; gıda, kozmetik ve temizlik ürünlerini en doğal haliyle bulabileceğiniz birçok organik pazar kuruluyor. Yerli üreticilerin sertifikalı ürünlerini doğrudan tüketiciyle buluşturduğu pazarlar; sağlıklı ve modern bir alışveriş ortamı sunuyor

Sağlıklı yaşam bilinci arttıkça, organik besinlere olan talep de yükselişe geçti. Organik gıda kurallarına uygun olarak yetiştirilmiş, sertifikalı, doğal ürünlerin satıldığı semt pazarları da, bilinçli tüketiciden büyük ilgi görüyor. Peki İstanbul’da organik sebze, meyve ve diğer ürünlere nereden ulaşabilirsiniz? İşte şehrin organik pazar haritası…

FERİKÖY ORGANİK PAZARI: Şişli Belediyesi ve Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin iş birliğiyle kurulan pazarda doğal sebze ve meyve çeşitlerini bulabilirsiniz. İstanbul’un en eski organik pazarlarından olan Feriköy pazarı, cumartesi günleri hizmet veriyor. Feriköy Cumhuriyet Mahallesi’nde kurulan pazarda, yüzlerce çiftlikten toplanan ürünler, bir arada satılıyor.

YUMURTA, BAL, SALÇA…

ZEYTİNBURNU ORGANİK

HALK PAZARI: 2010 yılından bu yana her cumartesi Topkapı Merkezefendi Camii’nin yanına kuruluyor. Pazara ulaşmak için, saat 10.00-16.00 arasında, her saat başı AKDEM ve Kaymakamlık binası önünden servis kalkıyor. Zeytinburnu Belediyesi, Merkezefendi Geleneksel Tıp Derneği ve Ekolojik Üreticiler Derneği’nin iş birliğiyle kurulan pazarda; zengin sebze-meyve çeşitleri, doğal gübreyle yetiştirilmiş ürünler bulabilirsiniz.

KADIKÖY ORGANİK HALKPAZARI: Çarşamba günleri kurulan pazarda; organik gıda sertifikalı meyve-sebzeler, kurutulmuş ürünler, yumurta, bal, salça, sızma zeytinyağı, mısır-buğday unu gibi birçok farklı ürün satılıyor. Özgürlük Parkı’nda kurulan pazarda satılan ürünler; Nevşehir’den İzmir’e, Ankara’dan Çanakkale’ye kadar birçok farklı ilden getiriliyor. Sertifikalı organik ürün yetiştiricileri, ürünlerini pazardan bir gün önce getirerek taptaze haliyle sunuyor. Satıcıların bağırarak satış yapmasının yasak olduğu pazarda, oldukça sakin bir ortam var.

KIŞIN GİTMEK İÇİN İDEAL

BEYLİKDÜZÜ PAZAR YERİ:Cumartesi günleri kurulan ve Pazar Yeri olarak bilinen organik ürünler pazarında ürünler çok çeşitli. Organik sebze-meyve, süt ürünleri, bal ve yumurtanın yanı sıra organik şampuan ve temizlik ürünleri de bulabilirsiniz. Son derece modern bir atmosfere sahip olan pazar, Beylikdüzü çarşamba pazarı olarak bilinen alana kuruluyor. Kapalı bir alana sahip olduğundan, kış günleri dolaşmak için de ideal. Organik bakliyat, kahvaltılık, makarna ve hatta pamuk; pazarda bulabilecekleriniz arasında.

BAKIRKÖY ORGANİK HALK PAZARI: Yenibosna mevkiindeki Airport AVM’nin arkasındaki açık otopark alanına kurulan pazarı, cuma günleri 10.00-20.00 saatleri arasında gezebilirsiniz. Pazarda organik sertifikalı meyve-sebzelerin yanı sıra organik ekmek ve makarna da bulabilirsiniz. Katkısız doğal temizlik malzemeleri arayanlar da mutlaka Bakırköy’e uğramalı. Öte yandan organik kozmetik ve güzellik ürünleri de, pazarda bulabilecekleriniz arasında.

KÜÇÜKÇEKMECE EKOLOJİK PAZARI: Atakent Mahallesi’nde bulunan ArenaPark AVM’de pazar günleri kurulan pazar, İstanbul’un yeni organik pazarlarından… Oldukça geniş bir alanda yüzlerce tezgahla hizmet veren pazarda; organik bakliyat, tahıl, kuru meyve, kuruyemiş, et ürünleri, sebze-meyve, süt ürünlerini bir arada bulabilirsiniz. Katkısız, doğal kozmetik ürünlerinin de bulunduğu pazar, geniş ürün yelpazesiyle pazar günleri keyifli bir alışveriş ortamı sunuyor. Organik gıda üreticilerinin ağırlıkta olduğu pazarda, fiyatlar da makul düzeyde.

MALTEPE ORGANİK HALK PAZARI: Ekolojik Üreticiler Derneği’nin öncülüğünde kurulan pazar, Altayçeşme Mahallesi’nde pazar günleri hizmet veriyor. Ziraat mühendisleri tarafından denetlenen organik ürünlerin satışa sunulduğu halk pazarını, 08.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

KARTAL BELEDİYESİ EKOLOJİK PAZAR: Anadolu yakasının ilk organik pazarı olan ekolojik pazar, dört yıldır pazar günleri Kartal Meydanı’na kuruluyor. Yaklaşık bir dönüm yarı kapalı alana sahip olan pazarda, 200 tezgah yer alıyor. Pazarda; üreticilerin tarlalarından günlük getirdiği taze meyve ve sebzelerin yanı sıra süt ürünleri, et-tavuk, yumurta, bakliyat, kuru meyve, kuruyemiş, bitki çayları ve baharatlar bulabilirsiniz. Gıda dışında bitkisel yağlar, kremler ve organik tekstil ürünleri de satılıyor. Isıtma ve soğutma sistemine sahip olan dev çadırda ise; yıl boyu ekoloji toplantıları, atölye çalışmaları, sanat etkinlikleri ve konserler gerçekleştiriliyor. Ayrıca çocuklarınızla birlikte ahşap oyuncak yapımı atölyesine katılabilirsiniz.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir