Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX

‘Yo yo Sendromu’na dikkat!

Yaz aylarının yaklaşmasıyla kilo fazlası olduğunu düşünen birçok kişi kontrolsüz diyetlere başlıyor. Uygulanan şok diyetler veya kullanılan zayıflama ilaçları, sindirim problemleri, kalp-damar hastalıkları ve depresyona uzanan sonuçlar yaratıyor. Uzmanlar, ideal kiloda olmanın mevsimi olmadığını ifade ediyor.

Yaz mevsimi yaklaşırken birlikte kilo verme telaşı da başladı. Bu dönemde birçok kişiden ‘acilen kilo vermem lazım’, ‘Ne yapsam kilo veremiyorum’, ‘Hiçbir diyet bana kilo verdirmiyor’ gibi cümleler daha sık duyuluyor. Hızlı kilo verme isteği nedeniyle kişiler bilinçsizce zayıflama ilaçlarına başvuruyor ve şok diyetler uyguluyor.

Kontrolsüz ilaç kullanımı vitamin- mineral eksiklikleri, sindirim problemleri gibi ve daha birçok sağlık sorununa yol açabilmektedir. Zayıflama ilaçları doktor kontrolü olmadan asla kullanılmamalıdır. Hızlı kilo verme isteği ile normal yaşamımıza adapte edemeyeceğimiz ağır egzersizler sonrasında devam ettirilemediği için kilo alımı kaçınılmaz olmaktadır.

Bu davranış kronikleştiğinde sürekli kilo alıp verme sonucu ‘Yo Yo Sendromu” dediğimiz rahatsızlığa yol açabilmektedir. Kısa sürede hızlı kilo verme isteği kişileri sosyal yaşantıdan uzaklaştırarak depresyona sokuyor. Bu stres zayıflama üzerine olumsuz etki yapmaktadır. Stres anında vücudumuzda değişiklikler oluşmaya başlar. Stres, hormonlar üzerine etki ederek kilo artışı ve kilo kaybı şeklinde sonuçlar doğurabilir.

Strese bağlı olarak yaşanan duygusal boşluklar kimi zaman yemek yeme ile dolduruluyor. Sonuçta kişinin sevdiği şeyleri tüketmesi anlık mutluluklar yaşatıyor. Ancak uzun vadede pişmanlık ve yemeğe bağlı hissedilen vicdan azabı, stresi pekiştirerek depresif bir hale neden olabilir. Zayıflama stresi hem psikolojik hem de fizyolojik olarak vücudumuzu yoruyor.

Oysa ideal kiloda insan sağlıklı olmayı hedeflemelidir. Kilo verme süreci insanı sadece fizyolojik değil psikolojik olarak da olumlu etkilemeli ve insan ömrünün tüm sürecine yayılacak alışkanlıklar oluşturabilmelidir. İdeal kiloda olmanın mevsimi yoktur. Vücudumuz hayatımızın her günü sağlıklı olmayı hak ediyor. Bilinçsiz ilaç kullanmayın, bilinçsiz diyet yapmayın, sağlıklı beslenin.




Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir