Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX

Yaz sıcağında kaliteli ve rahat ahenkanın ipuçları!

Prof. Dr. Ferah Ece bilhassa sıcak havalarda rahat bir uyku geçirmek için alınacak önlemleri anlattı

Sıcak yaz günlerinde en az su içmek kadar kaliteli uyku ahenkak da büyük önem taşıyor. İyi bir uykunun başlıca ölçüsünün kişinin sabah dinç uyanması ve kendisini gün içinde zinde hissetmesi olduğunu söyleyen Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ferah Ece, “Uyku sorunlulukları solunum düzensizliklerine, bu düzensizlikler de kişinin gece boyunca bazı durumlarda kısmi bazı durumlarda de tamamıyla uyanmasına neden olur.

Bu yarı veya tam uyanıklık durumları hastanın derin ve nettisiz uyku ahenkasını engeller ve uykunun kalitesini bozar. Kalitesiz bir uyku işte verimi düşürür, konsantrasyonu bozar, hatta kilo bile aldırır” dedi. Prof. Dr. Ferah Ece bilhassa sıcak havalarda rahat bir uyku geçirmek için alınacak önlemleri anlattı.

ÖNERİLERE UYUN, RAHAT UYUYUN

Kilo verin: Kilo verince uyku sırasındaki solunum düzelecek ve uyku daha dinlendirici olacak, gündüz uykululuk hali azalacaktır.

Alkol ve uyku ilaçlarından kaçının: Yatmadan en az dört saat önce alkol alımı kesilmelidir. Aşırı alkol solunumu baskılar ve uykuda solunum durmalarının sıklığını ve ağırlığını artırır.

Sırt üstü yatmayın: Sırt üstü yatma boyun ve boğazdaki yumUşak dokuların arkaya doğru kaymasına ve bunun sonucu olarak hava yolunun daralmasına veya tam tıkanmasına yol açar. Hastanın sırtına yerleştirilecek yastıkçıklar veya pijamasının arkasına dikilecek bir cebe yerleştirilen tenis topu hastanın sırt üstü yatmasını engelleyebilir.

Hassasiyetiniz yoksa yatak odanızda klima kullanın: Sıcağa titiz kişilerin genel kanının aksine yatak odalarında dikkatli kullanılan klimalar uyku kalitesini artırır ve hastalıklara yol açmaz. Ancak filtrelerin sık temizlenmesi ya da değiştirilmesi ve nem oranının çok düşürülmemesine dikkat etmek gerekir.

Rahat ve ortopedik yastık seçin: Özellikle yaşlılar eklem sorunları olanlar, artrozu bulunanlar kalp ve akciğer hastalığı olanların vücuda destek sağlayan rahat yatak ve yastıklarla yatmaları uyku kalitesini artırır. Kemik, kas ve eklem hastalığı olanların ortopedik yatak ve yastık kullanması gerekir.

Sigarayı bırakın: Sigaranın yol açtığı tahrişin, horlama ve apne ağırlığını arttırdığı düşünülür. Sigaranın bırakılması uykuda solunumun düzelmesinde çok yardımcıdır.

Çarşaf, nevgörsel kılıfı ve yastık kılıfınız pamuklu olsun: Hava akımına izin veren bir madde olması nedeniyle pamuklu kumaş tavsiyelir.

Yemeğinizi yatmadan en az 3 saat önce yiyin: Midenin boşalmasına izin vermek, yatınca solunumun ve kalp üstünde basınç oluşmasını azaltmak için gerekmektedir.

Akşam yemeklerinde yağlı, kızartmalı ve baharatlı yemeklerden kaçının: Akşam yemeklerinde yenilen yağlı, kızartmalı ve baharatlı yiyecekler reflüye de yol açabildiklerinden uykuya dalmayı güçleştirip uyku kalitesini bozacaktır.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir