Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX

Yanlış fırça ve fırçalama bakın neye sebep oluyor!

Yanlış fırça ve yanlış yöntemlerle yapılan diş temizliğinin dişetlerinde travma, dişeti çekilmesi, açığa çıkan kök yüzeylerinde aşınmalar ve sıcak ile soğuğa karşı artan hassasiyetlere neden olabileceğini dile getirildi.

Yanlış fırça ve yanlış metotlarla diş fırçalanmasının dişetlerinde travma yaratarak dişeti çekilmesine, açığa çıkan kök yüzeylerinde aşınmalara ve sıcak ile soğuğa karşı artan hassasiyetlere yol açabileceğine vurgu yapıldı. Yanlış metot ile diş fırçalanması yetersiz mekanik plak kontrolü ve neticesinde dişeti hastalığının gelişmesi ve ilerlemesi ile de sonuçlanabilmektedir.

Diş fırçalarının dişler üzerinde yer alan eklentilerin mekanik olarak uzaklaştırılması amacıyla kullanıldığı belirtildi. Diş fırçalamada ağız içerisinde yer alan tüm dişlerin yanağa veya dudağa bakan ön yüzeyleri ile ağız boşluğuna bakan iç yüzeylerinin ve arka grup azı dişlerinin çiğneyici yüzeylerindeki eklentilerin uzaklaştırılması amaçlanır.

Diş fırçaları manuel fırçalar ve elektrikli fırçalar olarak veya kıllarının sertliğine göre sert kıllıdan çok yumuşak kıllı fırçalara kadar uzanan geniş bir yelpazede bulunmasının dışında özel amaçlar için üretilen fırçalar da olduğunu kaydedildi, cerrahi işlemler sonrasında önerilen diş fırçaları, ortodontik tedavi sırasında kullanılan diş fırçaları, implant yüzey temizliği için özel tasarlanmış diş fırçaları veya ellerini farklı nedenlerle tam olarak kullanamayan hastalar için geliştiren özel fırçaların bu kategoride olduğunu ifade edildi.

“TEK BİR FIRÇALAMA TEKNİĞİ YOK”
Diş fırçalama teknikleri de benzer şekilde diş dizilimi, diş ara yüzlerinin durumu, dişeti çekilmelerinin varlığı, dişeti kalınlığı gibi özellikler ile hastanın el becerisi özellikleri dikkate alınarak hekim tarafından önerilir. Yaygın olarak toplumda yatay yönde fırçalama tekniği (Bass metodu) kullanılsa da, bu fırçalamanın her hasta için uygun olmayabileceğine dikkat çekildi, temelde dikey yönde yapılan fırçalama tekniklerinde de fırçanın dişetindeki pozisyonu, açılanması ve ağız içerisine doğru fırçanın hareket yönünün yine hekim tarafından hasta üzerinde uygulamalı olarak anlatılmasının önemine işaret etti.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir