Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX

Vücudunuzdaki kaşıntıya dikkat edin!

Vücudunuzun değişik yerlerinde yaşadığnız kaşıntılar ciddi rahatsızlıkların belirtisi olabilir.

Dermatoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Jale Yüksek, bedenin uyarı sisteminin bir parçası olan kaşıntının bazı durumlarda sebebi bilinen, bazı durumlarda de sebebi belli olmayan bir etmene karşı vücut tarafından verilen cevap olduğunu ifade etti.

Şiddetli kaşıntıların kişinin sosyal yaşantısını etkileyecek düzeye kadar çıkabildiğine dikkat çeken Dr. Yüksek, bu tür durumlarda kaşıntı nedeninin kesinlikle belirleme edilerek tedavi edilmesinin birçok rahatsızlığın erken tedavisinde önemli olduğunu söyledi.

Dermatolog Dr. Yüksek şu şekilde konuştu:

“Kaşıntı genelde deride kuruma gibi kolay nedenlerle gelişir yalnız bazı durumlarda de önemli bir hastalığın belirtisidir. Kişinin yaşının ilerlemesi, sıcak su ile sıklıkla duş alma alışkanlığı, duş jeli, sıvı sabun, dezenfektanlar gibi kimyasallara derinin maruziyeti sonucu derinin su tutma kapasitesi azalır ve cilt kurur. Bu durum bazı durumlarda cilt döküntüsünün eşlik etmediği bir yaygın vücut kaşıntısı ile kendini gösterir. Kimi zaman ise yalnızca el gibi daha sınırlı deri bölgesinde izlenebilir. Bu durumlarda kimyasal maruziyetlerin kesilmesi ve bedenin ılık suyla yoğun liflenme yapmadan yıkanması, sıklıkla nemlendirilmesi ile kaşıntı tamamıyla kaybedilebilmektedir.”

Dermatoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Yüksek, kaşıntının yanı sıra cilt döküntüleri de görülebildiğini, bacakların alt kısmında şişme, kızarıklık, sulu yaralar ve kaşıntı varsa bunun bacakta kötü kan dolaşımı göstergesi (staz dermatiti) olabileceğini kaydetti. Bu durumda kan damarlarının ultrasonu yapılarak nedenin basitçe anlaşılabileceğini ifade eden Dr. Yüksek, “Dolaşımın iyileştirilmesi, sulantılı yaraların pansumanı, nemlendirici kullanma ve antihistaminik (kaşıntı önleyici) hap tedavileri ile rahatsızlık tedavi edilebilir” dedi.

Stres kaşıntıya yol açıyor

Dr. Jale Yüksek, gerilim sonucu da tetiklenen kaşıntılar olduğunu belirterek, “Kaşıntı ile beraber bacak, kol ense gibi elin rahatlıkla ulaşabildiği bölgelerde kalınlaşmış kahverengi renge dönmüş deri varsa (Liken simpleks süreğenus) kişinin gerilim sonucu tetiklenen kaşıntısı söz konusudur. Tedavinin en önemli adımı gerilimin iyi yönetilmesi, nemlendirici kremler, kaşıntıyı azaltıcı kremler ve antihistaminik haplardır. Hastalığın belirlenmesi, tedavi biçimi ve süresi için kesinlikle bir Dermatoloji uzmanına muayene olunması gerekmektedir.”

Saçlı deride görülen kaşıntılar ile ilgili olarak Dr. Yüksek, bu tür kaşıntılarla beraber yoğun kepeklenme, saç dibinde kızarıklık, sivilce aynısı döküntünün de hastalığın seyrine eşlik edebileceği uyarısında bulundu. Bu durumda yağlı egzemanın (seboreik dermatit) söz konusu olduğunu belirten Dr. Yüksek, yağlanmayı azaltan şampuanlar, steroidli saç losyonları, şiddetli durumda ise dermatiti azaltan ağızdan alınan hap tedavileri ile etkin sonuç alınabileceğinin altını çizdi.

Şeker hastalığı da kaşıntıya yol açabilir

Dr. Yüksek, bilhassa saçlı deride döküntü olmadan uzun süreli dirençli kaşıntı varsa, saç diplerinde kuruma ve titiziyet hissediliyorsa bunun nedenlerinden birinin de şeker hastalığı olabileceğini ifade etti. Bu durumda aç karnına bakılan kandaki şeker düzeyi ile tanı konulabileceğini belirten Dr. Yüksek, şeker düzeyinin dengelenmesi ile kişinin rahatlamaya başlayacağını bildirdi.

Dermatolog Dr. Yüksek, açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

“Mevsimsel değişiklikler de kaşıntıya neden olur. Güneş ışığına bağlı alerjik kaşıntıda bilhassa yüz, boyun kollar gibi güneş gören bölgelerde kızarık döküntü ile beraber kaşıntı görülür. Sıcak iklimlerde yoğun klima maruziyetinin ciltte kuruma yapması da yaygındır. Bazı kişilerde ise soğuğa bağlı alerjik kaşıntılar söz konusudur, bedenin uç bölgeleri olan eller, ayaklar, parmaklar, burun ucu, kulak gibi bölgelerde karıncalanma, yanma, kızarıklık, kabarıklık ve kaşıntı izlenebilir. İklim şartlarına bağlı kaşıntıda sıcak ya da soğuktan kaçınmak en önemli tedavi basamağıdır. 30 etkenin üstünde güneş koruyucu kremlerin kullanımı etkili olur.”

Vücut bölgesinde ayakta, kasıkta, gövdede, boyunda sık görülebilen bir cilt enfeksiyonunun da mantar olduğuna dikkat çeken Dr. Yüksek, bu rahatsızlığın bilhassa ciltte nemli ortam oluşmasıyla ortaya çıktığını vurguladı. Dermatolog Dr. Yüksek, cildin kuru tutulması ve mantar önleyici krem ve hap tedavileri ile rahatsızlığın tamamıyla ortadan kaldırılabileceğini söyledi.

İlaç alerjisi ve iç hastalıklara dikkat

Vücuttaki kaşıntı nedenleri arasında ilaç alerjisinin de bulunduğuna değinen Dr. Jale Yüksek şu şekilde konuştu:

“Aspirin, penisilin türevi antibiyotik kullanımı, tansiyon ilaçları, doğum kontrol hapları alerjik kaşıntıya yol açabilir. Uzun süreli antibiyotik hap kullanımı vücutta mantar enfeksiyonunu tetikleyerek kaşıntı yapabilir. Bazen vücuttaki yaygın kaşıntı iç hastalıkların bir bulgusu olabilir. Kişi derli toplu nemlendirici kullanmasına rağmen uzun süren dirençli kaşıntı problemu yaşıyorsa karaciğer, böbrek, guatr (troid), sarılık (hepatit), kansızlık, vitamin eksikliği, kanser ile ilgili detaylı kan tetkiklerinin yapılması önem arz eder. Kan tetkiklerinde anormal bir dşayet saptanırsa dahiliye uzmanına danışılması gerekir. Bu durumlara bağlı kaşıntı uzun süreli ve şiddetli ise ışık tedavisi (fototerapi) başarı sağlayabilmektedir.”

Dermatolog Dr. Yüksek kaşıntı hakkında genel tavsiyelerini de şu şekilde sıraladı:

“Vücut kaşıntısı olan kişilerin dikkat etmesi gereken adımlar; iyi bir nemlendirici edinmek ve derli toplu kullanmak, kimyasal ve tahriş edici, alerjen maddeler ve kıyafetlerden uzak kalmak, ılık su ile banyo yapmak, doğal beslenmeye özen göstermek, katkı maddesi içeren besinlerden uzak kalmak. Dirençli ve uzun süreli kaşıntı varsa dermatoloji uzman uzmana başvurmak gerekir.”
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir