Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX

Varis Nedir?

Vücut tarafından kullanılmış, oksijeni az ve metabolizma atıklarını barındıran kirli karnı kalbe taşıyan toplardamarlar (venler) genişlediğinde, normalden fazla uzadığında ve kanın geçişini zorlaştıracak kadar kıvrıldığında “varis” ortaya çıkar. Varisi olanlarda, gece kramplar yaşanır, bacaklarda kaşıntı, şişkinlik olur, ayakta kalınca ağrı başlar. Kadınların, hamilelik ve period dönemlerinde varislerle ilgili şikayetleri artar.

Genellikle bacaklarda ve kalça bölgesinde cilt yüzeyine yakın damarlarda oluşan varisin nedeni damar içerisinde bulunan ve kanın kalbe doğru akmasını sağlayan tek yönlü kapakçıkların zayıflaması ve görevini tam olarak yerine getirememesidir.

Damarlarımızda varis olduğunu nasıl anlarız?

Çapı 1 ile 3 milim, arasında olan varisler birinci derece varislerdir. Birinci derece varisler hastaya zarar vermez ve cilt dışından belli olmaz. Birinci derece kılcal varislerde ağrı ve sızı çok az olur. Kılcal varislerde daha çok görüntü problemi olur. Hastalarda bunla ilgili yakınma varsa tedavi edilir.
İkinci derece varislerde damarın çapı 4-5 milimetrenin üzerine çıkar. İkinci derece varisler dışarıdan çok kolay fark edilir. Daha şiddetli ağrı ve yakınmalara neden olurlar.
Üçüncü derece varislerde bacakta şişme başlar. Hastanın sağ bacak çapı 20 cm. ise sol bacak çapı 25 santimetreye çıkabilir. Üçüncü derece varislerde ağrı şikayeti daha yoğun görülür. Ayakkabı giyememe sıkıntısı başlar.
Dördüncü derece varislerde ayak bileği çevresinde siyaha yakın renk değişiklikleri görülür.
Beşinci derece varis altıncı derece varis ile dördüncü derece varis arasında bir yerdedir.
Altıncı dereceye gelmiş varisler ayak bileğinde yaralara sebep olur.
En basit varisler kılcal varislerdir. En ciddi varisler ise ayak bileği çevresinde yaraya neden olan varislerdir.

Varisin Belirtileri Nelerdir?

Kıvrılmış, şiş, mavi/mor damarlar gözle görülür hale gelene kadar herhangi bir belirti görülmeyebilir.
Varisli damarlar cilt yüzeyinde görülmeye başlamadan önce her zaman olmamakla birlikte aşağıdaki belirtilerden bazıları ortaya çıkabilir.

Bu belirtiler sıcak havalarda veya uzun süre ayakta durulduğunda şiddetlenir. Hareketle, bacağın bir süre yukarıda tutulmasıyla ve dinlenmeyle belirtilerin şiddeti hafifler.

Bacaklarda Ağrı: Varisli damarın bulunduğu bölgede sürekli ve donuk bir ağrı oluşabilir.

Ağrıya ek olarak yanma hissi yaşanabilir. Ağrı ve yanma hissi gün sonuna doğru artabilir. Gece saatlerinde varisin bulunduğu bacakta kramplar görülebilir.

Bu belirtiler bacakların uzun süre hareketsiz kaldığı zamanlarda daha belirgin hale gelebilir.

Şişlik: Ayak ve ayak bileğinde hafif şişlikler görülebilir. Varis ileri bir aşamadaysa bacakta ödem oluşabilir ve bacağın tamamı şişebilir.

Kaşıntı: Varisli damarın bulunduğu bölgede kaşıntı oluşabilir. Yine bu bölgedeki cilt pullanabilir, aşırı kuru olabilir ve cildin rengi değişebilir.

Varis tedavisi nasıl yapılır?

Varis tedavisinde yıllardır kullanılan varis çorapları hala tedavi edici… Ailesinde varis bulunan ya da yukarıda belirtilen risk faktörlerini taşıyan kişilerin en azından koruyucu düzeyde, düşük basınçlı varis çorabını günlük yaşamlarında kullanmaları tavsiye edilir. Sabah yataktan kalkmadan, ayaklar yukarı kaldırılarak dinlendirilmeli ve bu konumdayken çoraplar giyilmeli. Ancak yatarken çıkarılmalı.

Varisli damarlar görünümleri dışında herhangi bir şikayete yol açmıyorsa doktorunuz sadece belirli aralıklarla kontrol isteyebilir. Ancak ağrı ve şişlik şikayetleri varsa veya komplikasyon şüphesi varsa çeşitli tedavi yöntemleri kullanılabilir.
Skleroterapi: Genellikle küçük damaları kapatarak damarın daha da genişlemesini engellemek amacıyla uygulanan “skleroterapi” yönteminde damara bir kimyasal madde (sklerozan) enjekte edilir. Bu yöntem özellikle küçük damalardaki genişlemenin durdurulmasında yüksek oranda başarılı bir tedavi yöntemidir.

Lazer Tedavisi: Lazerle varis tedavisi cilt yüzeyine yakın, “örümcek damarlar” olarak adlandırılan küçük damarlar için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Cilt yüzeyinden ve içeriden olmak üzere 2 farklı lazerle varis tedavisi yöntemi bulunmaktadır. Her iki yöntemde varisli damarın kapatılmasına ve genişlemenin durdurulmasına yöneliktir.

Varisler tedavi edilmezse başka sorunlarında habercisi olabilir;

Varis tedavi edilmezse ciltte çeşitli ödemlere sebep olabilir. İlerleyen varis kan dolaşımında da önemli problemlere yol açabilir. Bu yüzden varislerin ilerlemesine engel olmak gerekir.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir