Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX

Uzmanlar Alzheimer’ın tek sebebinin…

Depresyonun, Alzheimer riskini arttırdığı biliniyordu, İtalyan bilim insanlarının araştırması, Alzeimer’ın beynin hafızayı yöneten bölgesindeki değil, ruh hali bozukluklarıyla ilgili bölgesindeki nöronların ölümüyle bağlantılı olduğunu gösterdi. Yani İtalyan bilimcilere göre, Alzheimer’a neden olan şey; depresyon.

İtalyan haber ajansı ANSA, İtalya’da 500 bin, dünya genelinde ise yaklaşık 50 milyon kişiyi etkileyen Alzheimer hastalığı ile ilgili İtalyan bilim insanlarının tesbitine yer verdi. IRCCS Santa Lucia Vakfı ile Roma’daki Ulusal Araştırma Konseyi (CNR) iş birliğiyle yürütülen çalışma, hastalığın varsayılandan farklı bir kökene dayandığını ve Alzheimer’a depresyonun yol açtığını ortaya koydu. Şimdiye kadar hastalığın beynin hafıza ve yön bulmada önemli bir rol oynayan hipokampus bölgesindeki hücrelerin dejenerasyonuna bağlı olduğu düşünülüyordu.

“DOPAMİN ÜRETEN HÜCRELER ÖLÜYOR, HAFIZA KAYBI GELİŞİYOR”
Beynin ruh hali bozukluklarıyla ilgili olan ve dopamin üretilen ventral tegmental bölgesine (VTA) yoğunlaşan İtalyan bilimciler, dopamin üreten nöronların ölmesi sonucu kimyasalın hipokampüse ulaşamadığını ve hafıza kaybının meydana geldiğini belirledi. Elde edilen bulgular, laboratuvarda ortamında kobay hayvanlara dopamin seviyesini düzeltecek iki tip tedavi uygulanarak da doğrulandı.

Dopaminerjik nöronların dejenerasyonu, inisiyatif yokluğu riskini arttırıyor. Bu durum da alzaymıra eşlik eden ve depresyona yol açan günlük aktivitelere ilgisizliği açıklıyor.

MADALYONUN İKİ YÜZÜ
D’Amelio, hafıza kaybı ve depresyonu aynı madalyonun iki yüzü olarak niteledi. Alzaymır ve demans gibi nörodejeneratif hastalıklara yaklaşımda yeni bir bakış açısı getiren çalışma, “Nature Communications” dergisinde yayımlandı.

“135 MİLYON KİŞİ ALZHEIMER OLABİLİR”
İlk kez 1906 yılında Alman bilim adamı Alois Alzheimer tarafından tanımlanan ve 65 yaş üstü kişilerde beyin dokularında ağır hasara neden olan Alzheimer hastalığı için hala etkili bir teşhis ve tedavi yöntemi bulunmuyor. Hastalığı önlemek ya da tedavi bulmak için yapılan araştırmaların büyük bir kısmı sonuçsuz kaldı.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir