Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX

Türk kahvesinin bayatlaması nasıl önlenir

Düzgün muhafaza edilmemiş bir kahvenin tadında ekşime ve kokusunda çirkinleşme meydana gelebilir. Ayrıca kullanım süresi aşıldığında yani bayatlamış bir kahvenin tadı keyif yerine rahatsızlık verebilir. Bu durumu yaşamamak için kahveyi muhafaza ederken bir takım püf noktalarına dikkat etmek gerekir. Size vereceğimiz bilgilerle kahvenizi daha taze olarak tüketebilirsiniz.

Paketlenmiş halde kavanoza koyulmalıdır
Kahvenin bayatlamasını önlemenin en önemli yolu kapalı muhafaza edilmesi gerektiğidir. Eğer hava alan bir kapta muhafaza ediliyorsa kahve en fazla 24 saat içerisinde bayatlayacaktır. Bu durumun önüne geçmek için kahvenizi paketle beraber kavanozda saklamanız gerekir.

Kahvenizde metal bulundurmayın
Kahvenizi sakladığınız kabı içerisine kesinlikle metal kaşık koymamalısınız. Metal kaşıklar kahvenizin tadının bozulmasına neden olabilir. Çünkü toz halinde olan kahvedeki metal kaşık kahvenin kokusunu zamanla emecektir.

Buzdolabında bekletmeyin
Kahvenin bayatlamasını önlemek için buzdolabında saklanması fikri yanlıştır. Dolabınız nemli bölgelerdir ve zamanla kahvenizde rutubetlenmeye neden olacaktır. Üstelik bayatlamakla kalmayıp zamanla topaklanıp küflenecektir.

Kahvenize şeker koyun
Kahvenin bayatlamasını engellemenin en önemli adımı şekerdir. Toz halinde olan kahvenize iki adet kesme şeker eklerseniz kahvenizin bayatlama sürecini uzatmış olursunuz.

Kahve çekirdeği
Kahvenizin bayatlamasını engellemenin bir diğer yolu da içerisine çekilmemiş kahve çekirdeği eklemektir. Orta boy kavanozun içerisine 4 adet eklenmiş kahve çekirdeği hem kokusunun kalıcı olmasını sağlayacak hem de bayatlamasını engelleyecektir.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir