Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX

Soğuk hava bel fıtığına neden oluyor

Uzmanlar, soğuk havalarda bel bölgesinin soğuktan korunmamasının bel fıtığına neden olduğunu söylüyor. Özellikle bedene dayalı iş yapılan meslek gruplarında bel fıtığı tehlikesinin daha fazla olduğu. “Bel fıtığında en büyük tehdit, sık sık öne eğilerek ağır yük kaldırmakla oluşuyor. Bu nedenle fiziki güç harcayarak çalışan insanlarda fıtık tehlikesi artıyor. Ayrıca fazla kilo da bel fıtığında çok önemli bir risk faktörü. Her iki risk grubunda da bele binen yük fazla olduğu için fıtık ihtimali yükseliyor” dedi.
Diğer yandan masa başında çalışan ve doğru oturmayanların da tehdit altında olduğunu kaydetti. “Masa başında çalışırken sürekli sağa ya da sola eğilerek oturmanın yanı sıra fazla yayılarak oturmak, bel fıtığını tetikliyor. Uzun süreli oturarak çalışan kişilerin dik oturmaları, bellerini ortopedik yastıklarla desteklemeleri gerekiyor. Ortopedik yatakta yatmama, çok sert ya da çok yumuşak veya çok yüksek yastıkta yatmak da bel fıtığını tetikleyebiliyor” dedi.

BELİNİZİ RÜZGARDAN KORUYUN

Kış aylarının bel fıtığı için kötü bir dönem olduğu, özellikle soğuk rüzgara maruz kalmanın tehlikeyi artırdığını söylendi. “Kışın bel bölgesinin soğuk ve rüzgardan korunmaması, bu bölgede kas spazmlarına yol açıyor. Kronik kas spazmları da zamanla bel fıtığına neden olabildiği için kışın bu bölgenin soğuktan iyi korunması gerekiyor”

Bel fıtığından korunmak için yapılacak en iyi şeyin kültür-fizik hareketleri.

“Henüz ilkokuldayken öğrendiğimiz kültürfizik hareketlerini özellikle sabahları 5 dakika uygulamak, bel fıtığından korunmak için iyi bir yöntem. Aslında ömür boyu yapmamız için öğretilen ama ihmal ettiğimiz bu hareketlerin bel için önemi büyük. Diğer yandan elbette en ideali haftada en az 1-2 gün spor yapmak.”
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir