Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX

Sivilcenin oluşumu ve önlenmesi

Akne tıkalı gözenekler (siyah ve beyaz noktacıklar), kırmızı kabarcıklar, iltihaplı kabarıklıklar ve derinin derin tabakalarında kistlerle seyreden bir hastalıktır. Hastalık genelde yüzde, boyunda, göğüste, sırtta, omuzlarda ve hatta kolların üst bölgesinde görülebilir. Ergenlik döneminde birçok kişide sivilce vardır. Bununla beraber 20’li yaşlara kadar, hatta kırk yaşına kadar sivilce görülebilir. Akne birkaç yıl içinde tedavi edilmeden geriler, ama bu süreçte tedavisiz kalmaya gerek yoktur. Ayrıca tedavi edilmeyen sivilce iz bırakabilir.

Akne yaşamı tehdit eden bir hastalık olmadığı halde, hastayı psikolojik açıdan negatif etkiler. Ayrıca sivilceler ciddi ve kalıcı izler bırakabilir.

Akne nasıl oluşur?
Erkeklerde ve bayanlarda erkeklik hormonu ergen dönemde artarak, yağ bezlerini uyarır ve büyümesine neden olur.Yağ bezlerinin sık olduğu yüz, sırt ve göğüs gibi alanlarda akne sıkgörülür. Nadiren akne hormon sorunluluklarla beraber görülebilir.
Yağ bezleri folikül dediğimiz saçı da içeren bir kanalda bulunur. Yağ bezleri sebum denen yağlı bir maddeyi salgılarlar, bu madde kanal boyunca ilerleyerek deri yüzeyindeki gözeneklerden atılır. Yağ bezi kanalının deriye açıldıkları yere por denilir. Kanaldan salgılanan yağ ve yine kanaldan atılan ölü deri hücreler ile birleşerek deri gözeneklerini tıkar. Böylece bu kanalda rahatça bakteri ürer. Bu bakterilerin ürettiği kimyasal maddeler yağ bezinde iltihabi tepkiu uyarır ve böylece kanalın duvarı çatlar. Sebum, bakteri ve ölü hücrelerin deri içinde dağılımı kızarıklık, şişme ve iltihabi tepkia neden olur.

Temizleme
Derideki siyah noktalar yağ foliküllerinin deriye açıldıkları yerde yağ ve ölü hücrelerin oluşturduğu tıkaçlar sonucunda gelişir ve siyah noktaların kirle alakası yoktur. Normal bir cilt bakımı için cildin iki kere sabunla yıkanması gerekir. Akne kirden kaynaklanmaz. Cildi çok sık ve şiddetli yıkamak aknenin kötüleşmesine neden olur.

Diyet
Akne yediğimiz yiyeceklerden kaynaklanmaz. Akne yiyeceklerden bağımsız olarak kendi kendine iyileşebilen ya da kötüleşebilen bir hastalıktır. Tek başına yapılan diyet akneyi kontrol etmeye yetmez. Fakat aknenizi arttıran gıdaları saptadıysanız, bu yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Herkeste olduğu gibi akneli hastalara da dengeli beslenme tavsiye edilir.

Güneş
Bronzlaşmak akneyi baskılar, ama bu durum geçicidir. Güneş erken deri yaşlanmasına ve kansere yol açtığından güneşte ve solaryumda yanmak tavsiyelmez. Bu nedenle akneli hastalar güneş altındayken, yağsız jel ya da losyon tarzında güneşten koruyucular kullanmalıdırlar.

Kozmetikler
Eğer bir nemlendirici ya da fondöten kullanıyorsanız bu ürünün yağsız su bazlı olmasından emin olun. Üzerinde not-komedojenik( siyah nokta oluşturmaz) ya da non-acnegenic ibaresi bulunan ürünleri kullanın. Her gece makyaj malzemenizi su ve sabunla temizleyiniz. Benzoil peroksit, salisilik asit ve kükürt içeren losyonlar güvenle kullanmak mümkün. Pudra içermeyen yağsız ürünler kapatıcı olarak kullanmak mümkün. Saç spreyi ya da jellerini uygularken yüz bölgesi korunmalıdır.

Tedavi
Aknenin denetimi uzun bir süreyi alır. Bütün sivilce tedavileri sivilceden korunmayı sağlar.Çıkan sivilceler kendi kendine iyileşirler. Bu iyileşme zaman alır. Eğer sivilceleriniz 6-8 haftada iyileşmezse, tedavi değiştirilmelidir. Dermatoloji uzmanınızın tercih ettiği tedavi aknenizin tipi ve şiddetine göre değişir. Ara sıra akne aynısı bir döküntü makyaj malzemeleri, losyonlar ya da ağızdan kullanılan ilaçlardan kaynaklı gelişebilir. Dermatoloji Uzmanınıza derinize uyguladığınız ya da ağızdan kullandığınız tedaviler ile ilgili bilgi vermeniz gerekir.

Dermatoloji Uzmanınız A vitamini ve benzol peroksit içeren ve yağ bezlerinin tıkanıklığını açan ve bakteri üremesini engel olan krem, jel ve losyonlar reçete edebilir. Bu ürünler ciltte kuruma ve soyulmaya yol açarlar. Dermatoloji uzmanı bu ürünlerin doğru kullanımı ve yan etkilerinden korunmak için gerekli bilgileri size belirtecektir.
dediğimiz deri altında ağrılı kitleler var ise dermatoloji uzmanınız bu kistlere kortizon enjeksiyonu yapabilir.
Doktorunuz sivilcelerinizin içini boşaltabilir ve siyah ve beyaz noktalarınızı temizleyebilir. Kendi kendinize sivilcelerinizi patlatmayın ya da sıkmayın. Sivilceler sıkıldıklarında daha kırmızı ve şiş hal alırlar ve iz bırakırlar.

Ağız yolu ile tetrasiklin, doksisiklin ve eritromisin içeren antibiyotikler sık sık orta ya da şiddetli akne hastalarında bilhassa sırt ve göğüs bölgesinde birden fazla aknesi olanlarda kullanılır. Antibiyotikler yağ bezindeki bakteri sayısını ve derideki kızarıklığı direk olarak azaltır.

Doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda sivilceler anlamlı oranda iyileşir, bu nedenden dolayı doğum kontrol hapları akne tedavisinde kullanmak mümkün. Doğum kontrol haplarının antibiyotiklerle beraber kullanımının, doğum kontrol haplarının etkinliğini azalttığı bilinmelidir. Doğum kontrol hapları seyreken ara kanamalara yol açabilir. Eğer gebe ya da emzikliyseniz ya da gebe kalmak istiyorsanız bu durumu hekiminuza bildiriniz.

Daha şiddetli olgularda diğer ilaçlar kullanmak mümkün. Kadınlık hormonu içeren ilaçların kullanımı erkeklik hormonlarının etkisini azaltır. Diğer bir ilaç ise, diğer tedavilere yanıt vermeyen şiddetli sivilce olgularında kullanılan isotretinoindir. Hastalar bu ilacın yan etkileri konusu ile ilgili bilgilendirilmelidir. Gebelerde ve bebekte önemli sakatlıklara yol açabildiğinden tedavi esnasında gebe kalınmamalıdır.

Akne izlerinin tedavisi
Akne izleri çeşitli biçimlerde tedavi edilebilir.laserle cilt soyma, dermabrasyon, kimyasal peeling ve elektrocerrahi çukurcuk biçiminde olan sivilce izlerini tedavi etmek amacıyla kullanmak mümkün. Ayrıca bu tip izler kollajen, hyaluronik asit ya da yağ gibi maddelerle doldurulabilir.

Dermatoloji Uzmanınız hangi tedaviyi tavsiye ederse önersin, bu tedaviye akne tamamı ile ortadan kalkana kadar devam edilmelidir. Aknede net kür yoktur, ama makul tedavi ile izlerin gelişmesi engellenebilir.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir