Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX

Sığınmacılar böbreklerini satıyor (Yeni hayatın ağır bedeli)

Hollanda Televizyonu’nda yayınlanan bir program Afrikalı sığınmacıların yaşadığı dramı gözler önüne seriyor. Buna göre sığınmacılar Avrupa ülkelerine gidebilmek için böbreklerini satıyor.

Afrikalı sığınmacılar Avrupa ülkelerine gitmek için her şeyi göze almış durumda.
Sığınmacılar bu uğurda, insan kaçakçılarına ödeyeceklerı parayı denkleştirmek için böbreklerini satıyor. Bu gerçek, Hollanda Televizyonu’nda yayınlanan bir programda ortaya çıktı.

ORGAN KAÇAKÇILARI İLE DOKTORLAR İŞBİRLİĞİ YAPIYOR
Mısır’daki organ ticaretinin izini süren programda, çok sayıda organ kaçakçısının başkent Kahire’de doktorlarla birlikte faaliyet gösterdiği öne sürüldü.

Bir organ kaçakçısı, en az otuz kişinin böbreğini satın aldığını anlattı. Buna göre, organ kaçakçıları, doktorlardan böbrek başına 20 bin dolar alıyor.

Organını satan sığınmacıya ise 13 bin dolar ödeme vaadinde bulunuyor. Ancak, sığınmacı çoğu zaman bu miktarın tamamını alamıyor. Sudanlı bir sığınmacı kendisine sadece 2 bin dolar ödendiğini söylüyor.

HASTANELERDE ORGANLARI ÇALINIYOR
Bazı sığınmacıların ise sağlık kontrolü gerekçesiyle götürüldükleri hastanelerde organları çalınıyor.

Sığınmacılardan alınan organlar, genellikle Ortadoğulu zengin hastalar için kullanılıyor.
Sığınmacılara yardım eden bir sosyal hizmet görevlisi, ülkedeki doktorların yaklaşık dörtte üçünün yasa dışı organ ticareti ile bağlantılı olduğunu öne sürüyor. Üstelik güvenlik birimleri de konuyla ilgili işlem yapmıyor.

Sığınmacılar böbrekleri karşılığında insan kaçakçıları aracılığıyla Almanya, Fransa, Hollanda, İngiltere, İrlanda, İsveç ve Norveç’e götürülüyor.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir