Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX

Ses kısıklığı kanser habercisi olabilir

Uzmanlar, tiroid bezlerinde şişliğin büyüyerek ses tellerine baskı yapabileceğini belirterek, oluşacak ses kısıklığının tiroid kanserinin haberci olabileceğini kaydetti.

Tiroid bezinde yer alan hücrelerin gereğinden fazla çoğalmasıyla tiroid kanserinin kendini gösterdiğini belirterek, hastalığın genellikle boyunda kitle veya nodül olarak görüldüğünü kaydetti. Tiroid bezinde yumru tarzında şişliğin büyüyerek ses tellerine baskı yapabileceğini, bunun de ses kısıklığına sebep olabileceğini kaydetti.

Gizli yayılan bir hastalık

Tiroid kanseri hastalarının çoğunun önemli bir yakınması bulunmadığı, “Muayene sırasında tiroid bezinde genellikle yumru tarzında (nodül) bir şişlik bulunur. Bunu hasta veya yakınları da fark edebilirler. Muayenede elle saptanamayan, görüntüleme yöntemleri ile tesadüfen fark edilen, çapı 1 cm’den küçük nodüllere de çok sık rastlanır. Bunların çoğunluğu kanser değildir. Yumrular giderek önemli derecede büyüyerek, organlara baskı yapabilir. Bu da öksürük, ses kısıklığı, nefes darlığına neden olabilirler. Anaplastik tip kanserler ise, hızla yayılıp büyür, çevreye doku ve organlara metastaz yapar.

Tiroid kanserinin nedeni henüz bilinemiyor

“Tiroid bezi, boyunun ön tarafında yer alan ve halk arasında kalkan bezi olarak isimlendirilen kelebek şeklinde 20-25 gram ağırlığında bir organdır. Vücuda giren iyodun yüzde 80’ini tek başına kullanarak yaptığı hormonla bütün vücut metabolizmasını düzenleyen bir iç salgı bezidir. Boyun bölgesinde genellikle ağrısız bir şişlik, yumru şeklindeki oluşum, bir nodül olarak karşımıza çıkan tiroid yüzde 5’i kadarı kanserdir. Tiroid kanseri olan hastaların büyük çoğunluğunun tiroid bezi normal işlevini görür. Tiroid bezindeki kanserlerin yüzde 80-85’ini papiller ve folliküler tipteki genellikle iyi seyirli kanserler oluşturur. Daha az rastlanan medüller tipteki kanserde ailevi geçiş sıktır. Anaplastik kanser ise çok hızlı ilerler” ifadelerini kullandı.

Tiroid kanserinin nedeninin henüz tam olarak bilinemediğini kaydederek, kanser oluşumunda etkili olan sebepleri anlattı. özellikle çocukluk döneminde baş ve boyuna ışın tedavisi uygulanması ya da yaygın iyonize radyasyona maruz kalınması, genetik yatkınlık, özellikle anne, baba, kardeş gibi yakınlarda medüller tipte tiroid kanseri saptandığına dikkat çekerek, bu durumların tiroid kanseri oluşumunda etkinliğinin tespit edildiğini söyledi.

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir