Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX

Safra kesesinde o problemi olanlar!

Öğün atlayarak hızlı kilo vermeye çalışmak, safra taşına davetiye çıkartıyor. Geç teşhis, ölüme kadar varan sonuçlar doğurabiliyor. Bir parça çikolata tüketmek ise hastalığa karşı koruyor…
Safra kesesinde taş oluşumu, en sık görülen hastalıkların başında yer alıyor. Genellikle hiçbir belirti vermeden ilerleyen hastalık, şiddetli karın ağrısıyla kendini gösteriyor.
ÖĞÜN ATLAMAYIN
Karaciğer, günde yaklaşık 1 litre safra üretiyor ve açlık durumunda bunu safra kesesinde koyulaştırarak depoluyor. Yemek yenildiğinde safra kesesi kasılıyor ve içindeki safrayı, besinlerin sindirilmesi için, bağırsağa bırakıyor. Safranın içinde çeşitli tuzlar, kolesterol ve safra boyaları gibi maddeler bir denge içinde bulunuyor. Herhangi bir nedenle bu dengenin bozularak kolesterol içeriğinin artması durumunda safra kesesinde bir çökelek oluşuyor. Bu durumun devam etmesi safra taşı oluşumuna yol açıyor. Öğün atlayan kişilerde safra kesesinin uzun süre çalışmadan beklemesi ise safra taşı oluşma riskini arttırıyor.
ŞOK DİYETLER TETİKLİYOR
Öğün atlayarak agresif kilo vermek, safra kesesi taşı hastalığına davetiye çıkartıyor. Öğün atlama durumunda bir parça çikolata yemek, safra kesesinin kasılıp içinin boşalmasını sağlıyor. Ayrıca, hızlı kilo verme sürecinde safra taşları çok küçük oluyor. Bu taşlar küçük olduğundan safra yolarına düşerek, ölüme sebep olabilecek sarılık,
Safra yolu iltihabı ve pankreas iltihabına da sebep olabiliyor. Ayrıca hamileliğinin ilk aylarında aşırı kusan kişiler de arada bir çikolata yiyerek safra taşı riskini azaltabilirler.
BUNLARI TÜKETİN
LİMON: Safra taşı tedavisinde oldukça etkili sonuçlar verir. Taşın çözülmesine yardımcı olur.
MAYDANOZ: Safra taşına karşı korur.
ISIRGAN: Safra taşının vücuttan atılmasını kolaylaştırır.
KARA HİNDİBA: Vücutta birikmiş toksinleri ortadan kaldırır ve safra taşı oluşumunu önler. AYI
ÜZÜMÜ: Safra kesesi taşı tedavisinde çok etkilidir ve taş oluşumunu engeller. Ayrıca safra taşının semptomlarından biri olan enfeksiyon oluşumunu da önler.
NANE : Yatıştırıcı özellikleri ile safra ağrısını azaltır.
ZERDEÇAL: Büyük safra kesesi taşlarını küçültmek için kullanılır.
DEVE DİKENİ : Safra taşının küçülmesini sağlarken aynı zamanda mesane ağrılarını da ortadan kaldırır.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir