Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX

Ramazan’da agresif tavırlara dur deyin

Oruç tutan kişiler, yeme-içmede farklı bir düzene geçer. Bölünen uyku, kafein yoksunluğu gibi faktörlerin de eklenmesiyle agresif tavırlar sergileyebilirler. Fakat gerginliklere dur demek mümkün.

Ramazan ayında oruç tutan kişiler beslenme düzenlerinde ciddi bir değişiklik yaşar. Vücudun uzun süreli açlık ve susuzlukla alışık olmadığı bir düzene geçmesi, bölünen uyku ve nikotin yoksunluğu bedeni bir hayli etkileyebilir. Bu gibi faktörler kişilerin gergin ve agresif tavırlar sergilemesine yol açabilir. Bu problemin önüne geçmek mümkün.

Oruç, insanın bedenine ve nefsine hakim olma bilincinin güçlenmesine ve belli başlı bazı sınırlarını fark etmesine destek olmasıyla biliniyor. Ancak birçok kişi orucun etkileri nedeniyle Ramazan süresince gergin olabilir ve agresif tutumlar sergileyebilir. Bu tavırların önüne geçebilmek için de bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. Kişiler, sağlıklı ve rahat bir Ramazan ayı geçirmesi için aşağıda yer alan maddeleri uygulayabilir. İşte o maddeler:

RAMAZAN’A YÜKLENEN ANLAM
Her şeyden önce Ramazan ayı açlık, susuzluk ya da uykusuzluk sebebi olarak düşünülmemelidir. Aksine dini bir görevi yerine getirmek, insanlarda huzur ve tatmin duygusu açısından değerlidir. İbadetini yerine getirmiş olmanın verdiği huzuru yaşamak, kişilerin kaygılarını azaltır, sinirini yatıştırır ve daha sabırlı olmasına yol açar.

HİPOGLİSEMİ KAYNAKLI HASSASİYET
Uzun süreli açlıklar sebebiyle oluşan ve aşırı terleme, halsizlik ve hafif baygınlık gibi belirtiler veren hipoglisemi oruçlu kişileri olumsuz etkileyebiliyor. Kişinin oruçlu iken hipoglisemiye girmesi, beyin hücrelerinin glikoz ihtiyacının yeterince karşılanmamasına, adrenerjik sistemin devreye girmesine ve stres hormonlarının salgılanmasına neden olur. Bu durum hassasiyet, terleme, aşırı sinirlilik ve çarpıntıya yol açar. Oruç, şeker seviyesinin 50mg/dl altına düşmesi durumunda kesinlikle bozulmalıdır. Düzenli spor alışkanlığı olanların, egzersizlerini oruç saatleri yerine, iftardan iki-üç saat sonra yapmaları daha uygun olur.

KAFEİN YOKSUNLUĞU
Sigara, alkol ve kafein bağımlılığı kişi oruçlu iken kafein yoksunluğu yaşamasına yol açıyor. Bu da dikkat düşmesi, dalgınlık, uykuya meyil, tahammülsüzlük, huzursuzluk ve gerginlik hallerine neden oluyor. Bu sebeple Ramazan öncesi, çay-kahve tüketimini azaltarak vücudu Ramazan’a hazırlamak gerekir. Kafein yoksunluğu ayrıca araç kullanımında dikkat dağınıklığı ve dalgınlığa sebep olacağından araç düşük hızda ve kısa sürelerle kullanılmalıdır.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir