Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX

O kanser türünde en büyük risk…

Mesane karnın alt bölgesinde yer alan içi boş bir organdır, ana fonksiyonu vücuttan atılmadan önce idrarı toplamaktır. İdrar böbreklerden yapılır ardından üreter olarak adlandırılan idrar kanalları vasıtası ile mesaneye taşınır.

İdrar yapıldığında, idrar kesesindeki kaslar kasılır ve idrar üretra denilen tüpe benzer alt idrar yolu vasıtası ile dışarı atılır. Mesanenin birden fazla katmanı vardır ve mesane kanserlerinin çoğu en içteki katmandan başlar.

Kanser mesanenin diğer katlarına doğru ilerledikçe seviyesi de ilerler ve tedavisi zorlaşır. Zaman içinde kanser mesanenin dışına çıkıp yakındaki diğer organlara ve hatta vücudun uzak kesimlerine yayılabilir.

“KANSERE YAKALANAN 10 KİŞİDEN 9’U 55 YAŞININ ÜZERİNDE”

Vakaların çoğunda idrarda kanama mesane kanserinin ilk belirtisidir. İdrarda kan bir gün var olup ertesinde görülmeyebilir ama eğer mesane kanseri var ise sonunda tekrar görülecektir.

Genellikle erken evre mesane kanserinde kanama haricinde ağrı benzeri başka belirti olmaz. Ancak idrarda kanama her zaman mesane kanseri anlamına gelmez, daha çok enfeksiyon, böbrek, üreter ya da mesane taşı gibi iyi huylu hastalıkların sonucundadır.

Yine de idrarda kanama durumu mutlaka olası mesane kanseri riski açısından kontrol edilmelidir.

“MESANE KANSERİ TEKRAR ETME EĞİLİMİNDE OLAN BİR HASTALIKTIR”

Bu işlem aynı zamanda tanıyı kesinleştirmektedir.

Alınan doku parçaları patolojiye gönderilir ve tanı kesinleştirilir. Sonrasında hastalığın evresine göre yayılmasını değerlendirme amacıyla görüntüleme yöntemleri kullanılır. Erken evrede yakalandığında sadece bu operasyon tedavi edici olabilmekte iken mesane kanseri tekrar etme eğiliminde bir hastalıktır.

Eğer ileri evre hastalık saptanırsa idrar kesesinin açık cerrahi ile çıkartılması ve bağırsaktan yeni bir mesane yapılması, idrar yollarına ya da karındaki başka bir bölgeye ağızlaştırılması gerekebilmektedir. Hatta mesane dışında yayılım olduysa tedavide kemoterapi ve radyoterapi de kullanılabilir.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir