Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX

Mutlu olabilmek için besinlerden destek alın

Stres ve can sorunsından kurtulmak için abur cubur tüketmenin yanlış bir tutum olduğunu dile getiren Diyetisyen Neslihan Aktepe, mutluluğu artırmaya yardımcı olabilecek besinleri belirtti.

Stres ve can sorunsından kurtulabilmek için kaçış yolu olarak yağlı, şekerli, tuzlu yiyecekler ve hamur işleri gibi abur cubur tüketimine yönelmeyin. Emin olun bu tarz besinlerin sizde yarattığı mutluluk en çok 10-15 dakika sürer. Sonra da yerini, “neden bu kadar lüzumsuz ve zararlı besin tükettim, kilo alacağım” gerilimi basar. Mutlu olabilmek için formüller yaratmak gerekir. Mutlu olabilmenin 4 formülüne örnek ise, sevgi ile oksitosin, beslenme ile serotonin, egzersiz ile endorfin, meditasyon ve uyku ile melatonin verilebilir.

Endorfin

Her gün yapacağınız bol oksijenli ortamda yürüyüş ile endorfin salgınızı artırabilir, bol bol alacağınız oksijenle de dokuların kanlanmasını ve bedenin daha canlı, dinç olmasını sağlayabilirsiniz.

Melatonin

Melatonin, karanlık ortamda uyku ile artar. Uyumak için kendinize oldukça karanlık ve sessiz ortam seçerek kaliteli 7 saat uyuyun. Dünyada yaşayan Tüm canlılara karşı gösterebileceğimiz sevgi ile de mutluluğumuzu arttırabiliriz.

Serotonin

Depresyonda, yorgunluk, yataktan kalkmama talebi, konsantrasyon soruni, unutkanlık, hiçbir şey yapmak istememe, kendini dşayetsiz görme gibi durumlar gözlenir. Serotonin seviyesinde meydana gelen azalma, öğrenme, ruh hali, uyku ve damar sağlığı başta olmak suretiyle kaygı, migren, kusma ve iştah kaybı gibi rahatsızlıkların oluşmasında önemli bir role sahiptir. İçinde bulunduğumuz şu günlerde, depresyonunuzu arttıracak sağlıksız besinler yerine, serotonin salgısını arttıran sağlıklı besinleri tercih ederek mutluluğun formülünü yakalayabilirsiniz.

Mutluluğu arttıran besinler

Mutluluğu arttıran besinler şu şekilde sıralanabilir:

Tavuk, hindi, balık, kırmızı et, sardalye, somon, ton balığı, deniz mahsulleri, yağsız peynir, süt, tofu, yoğurt, yumurta, ay çekirdeği, kabak çekirdeği, ceviz, badem, yer fıstığı, kaju, fındık, keten, tohumu, soya, susam, bitter çikolata, bitter kakao, brokoli, domates, enginar, bezelye, ısırgan otu, ıspanak, kale marulu, karnabahar, lahana, maydanoz, tere, sivri biber, avokado, soya filizi, soya fasulyesi, patates, incir, çilek, elma, greyfurt, kiraz, kivi, ananas, erik, tatlı ve sulu kavun, mango, muz, portakal, siyah orman meyveleri, kırmızı orman meyveleri, yaban mersini, kuru fasulye, nohut, yeşil mercimek, kahverengi pirinç, tam tahıl ekmeği, buğday ruşeymi, yulaf, kuşburnu, ıhlamur, yeşil çay, beyaz çay.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir