Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX

Mucizevi manuka balının faydaları

Mideye sağladığı faydalarla tanınan manuka balı pek çok hastalığın çözümünde etkisiyle biliniyor.

Yeni Zelanda’ya özgü olan manuka yaprakları, yerli halk Maoriler tarafından yüzyıllardır kullanılıyor. Bu yapraklarla hazırladıkların içeceğin ateşe, yaprakları ezerek hazırladıkları yağın da yaralara iyi geldiğine inanıyorlar.

Manuka, oldukça pahalı bir madde. Ancak manuka balının antibakteriyel özelliklerinin diğer ballara oranla çok daha fazla olduğu söyleniyor . Güneşe ve ısıya maruz bırakılsa veya seyreltilse de etkisi sabit kalıyor.

MİDE ÜLSERİNDEN KORUYOR
Mide ülserine neden olanlar başta olmak üzere yaraların enfekte olmasına neden olan bakterilere ve boğaz ağrısının sebebi bakterilere karşı çok etkili. Yapılan araştırmalar yaraları iyileştirdiğini, cilt ülserlerine iyi geldiğini gösteriyor. Antimikrobiyal ve antiviral özellikleriyle biliniyor. Ayrıca bağışıklığı destekleyen antioksidanlar açısından da zengin. Bağırsak ve mide sorunlarına iyi geliyor. Reflüyü azaltır ve sindirim sistemini iyileştirir.

EGZAMANIN DÜŞMANI
Akne ve egzamaya karşı etkilidir. Pek çok kişi hastalıklı bölgeye balı uygulayıp bir müddet beklettikten sonra fayda gördüğünü söylemektedir. Yanıklara karşı etkili olduğu, ağrıyı ve yanma hissini aldığı bilinmektedir. Diş plaklarını %35 oranında azalttığı ve diş eti kanamalarına iyi geldiği kaydedilmiştir. Alerji ve sinüzite karşı da etkileri bilinmektedir. Semptomları %60 oranında azalttığı görülmüştür.

UYKUSUZLUK SORUNUNU BİTİRİYOR
Yüz maskesi olarak kullanıldığında güzelleştirir ve cildi canlandırır. Uykusuzluk gibi sorunları olanların deri uykuya kolay geçmelerini sağladığı görülmüştür. Yatmadan önce süte katılarak içilebilir.

NASIL KULLANILIYOR?
Enfeksiyon, ısırık ve kesikler için cilde sürülerek uygulanıyor. Boğaz ağrıları ve sindirim sistemi için 1 kaşık yetiyor.

DİYABETİ OLANLAR DİKKAT
12 aylıktan küçük bebeklerde kullanılmamalıdır. Diyabet rahatsızlığı olanlarda tehlikeli olabilir. Manuka balının da çeşitleri bulunur.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir