Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX

Kuru deri hastalığı

Kuru deri neden oluşur?

Kuru deri bütün vücudumuzu bir film tabakası biçiminde örten, ölü hücrelerden oluşan stratum corneum denilen tabakadaki suyun kaybı sonucu oluşur. Butabaka suyunu kaybedince esnekliğini kaybeder, çatlar ve pullanır. Stratum korneum sututan maddeler içerir ve derinin daha derin kısımlarından suyun sızmasını engeller. Su stratum korneum tarafından ölü hücreler ve yağdan oluşan bir film tabakası tarafıntdan tutulur ve deriden buharlaşması engellenir. (trans-epidermal water loss or TEWL=transepidermal su kaybı)

Kuru , pullu deriyi tetikleyen etkenler nelerdir?

Kuru deri herhangi bir yaşta ve birçok nedenden kaynaklı oluşur. Kuru deriye neden olan koşullar:
Kuru hava, bilhassa kış aylarındaki düşük nem
Düşük nem bulunan yerler, bilhassa merkezi ısıtmanın olduğu kapalı alanlar, ateşe ya da ısıtıcı fanlara yakın oturmak
Rüzgara maruz kalmak
Sık yıkanma, duş alma ve yüzme, bilhassa güçlü klorlu aşırı sıcak ve soğuk suda yüzmek
İdrar söktürücü ilaçlar
Kalıtsal etkenler ve artan yaş ile sebum(yağ) gibi doğal nemlendiricilerin azalması
Atopik egzema, sedef ve ihtiyosis gibi cilt hastalıkları
Metabolik etkenler, tiroid bezinin yeteri kadar çalışmaması ya da aşırı kilo kaybı
Sabun, deterjan ve çözücülere maruz kalmak
Deriden su kaybı en çok hangi durumlarda olur?

Deriden su kaybını arttıran diğer önemli bir etken deriden banyo esnasında kaybolan sıvıdır. Sıcak su ile yıkanma ve sabunlar derideki koruyucu yağ tabakasını azaltırlar. Diğer önemli etken şayet banyoda azalan yağ dışardan uygulanan bir nemlendirici ve yağ ile dengelenmezse deriden su kaybı artar ve banyodan sonraki bir saat içinde deri normalde olmasından daha kurudur. Deterjanlar ve çözücüler de benzer biçimde derinin yağ tabakasını kaldırarak deriyi kurutlinkar.

Deri pullanması nasıl oluşur?

Deri pullanması stratum korneum dediğimiz deri yüzeyinden hücrelerin gözle görülebilir biçimde ayrışması ile oluşur. Normal deride bu süreç gözle görülmez, zira hücreler ayrı ayrı dökülür. Pullu deride ölü deri hücreleri birbirlerinden ayrılamazlar ve gözler görülebilen kepeklenmeye neden olur. Bu durum kuru deride herhangi bir nede le gelişebilir, ilaveten egzema, sedef ve ichtyosis hastalığında deri hücrelerinin yapısı sorunlutur ve birbirlerinden basit basit ayrılamazlar.

Kuru deriden korunmanın yolları nelerdir?

Herhangi bir nedenle kuruluğa eğilim gösteren derinin sabun ve su ile teması azaltılmalı ve nemlendiriciler kullanılmalıdır.

Sıcak sudan kaçının ve aşırı su temasından kaçının – Sıcak su derinin doğal yağlarını ortadan kaldırır ve cildi kurutur.
Banyo sıklığını azaltın- İki günde bir ya da daha nadir banyo yapın, Eede ve işte yıkanma sıklığınızı azaltmak için kirlenmemye dikkat edin.

Banyo ve duş süresi kısa tutun -Kısa bir duş ve banyo deriyi nemlendirir, ama derinin kuruma süreci ya da havlu ile ovuşturmak ya da deriden suyun buharlaşması deriyi kurutur. Bu nedenle banyo ve duş süresi uzatılmamalı ve ılık su ile yıkanılmalıdır.

Duştan sonra cildinizi havlu ile ovuşturmayın – Bunun yerine deri havlu ile hafif dokunarak kurulanılmalıdır.

Hafif sabunlar kullanın – Sabunlar deriyi kurutur. Hafif, ama fazla yağ içeren sabunlar ya da sabunsuz temizleyiciler (Ph’ı cilt ph’ına makul(5.5) )kullanılmalıdır. Bu arada sabun kullanımını da minimale indirin.

Hemen nemlendirmek – Banyodan sonra deri halen nemli iken nemlendirici losyon ve kremleri uygulayınız. Banyo sonrasında cildinizi tamamıyla kurularsanız, derinin doğal nemi de buharlaşarak deriden uzaklaşır. Nemlendirici losyon ve kremler gün içinde ihtiyaç olduğunda kullanılmalıdır. Çok şiddetli kuruluk olduğunda laktik asit ya da üreli nemlendiriciler kullanılmalıdır.

Tıraş olurken – tıraşlama prosedürünün deriyi tahriş etmesinden kaynaklı, tıraş kremi gibi bir nemlendirici kullanılmalı, tıraş bıçağı sık sık değiştirilmeli, kılların çıkış yönüne doğru tıraş olunmalıdır.
Deri kuruluğu cilt hastalıklarına yol açabilir mi?

Bazı kişilerde deri kuruluğu, dermatit(egzema) denen cilt hastalığına yol açabilir. Dermatit derinin inflamasyonuna verilen addır. Bu durum alt bacaklarda egzema craquele, gövde, kollar ve bacaklarda ise numular dermatite neden olur. Bazen de deride herhangi bir döküntü olmadan kaşıntı görülebilir. Bu durum yaşlılığa bağlı kaşıntı ya da kış kaşıntısı adı verilir. Dermatit geliştiğinde dermatoloji uzmanları kortizon içeren kremleri reçeteler. Kortizonlu kremler dermatit bulunan alanlara uygulanır. Dermatit iyileştiğinde programa son verilmeli, daha sonra dermatitin yenilenmesini önlemek amacıyla nemlendiriciler kullanılmalıdır.

Derinin iyi nemlendirilmesi deri kuruluğunu giderir, şayet deriniz bütün kurallara uyulmasına rağmen iyileşmiyorsa Dermatoloji Uzmanına müracaatnuz.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir