Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX

Kulakların üzerindeki delikler neden olur?

Son dönemlerde dikkat çekmeye başlayan, ancak yeni bir durum olmayan kulaklardaki delik tıbbı bir vakadır. “Preauriküler sinüs” (Preauricular sinus) olarak adlandırılan kulak anatomisine aynı zamanda Preauriküler çukur veya preauriküler kist de denir. Doğumsal bir kusurdur. Ancak vücuda herhangi bir kusuru yoktur. İngiltere’de yapılan bir araştırmada her 100 kişiden 1’inde görülen bu durum tamamen doğal bir durumdur.

Preauriküler sinüs bu kadar yaygın olmasına rağmen nedeni çok da bilinmiyor. Onu merak konusu yapanda bu. Neil Shubin adlı evrimcinin teorisine göre bu delikler su canlılarındaki solungaçlarının evrim geçirmiş halidir. Kesinleşmemiş bu teori ile balıklar ile insanlar arasındaki bağlantı anlatılmak istenmiştir. Hamilelik döneminde meydana gelen bu delikler genellikle 6. Haftada oluşur ve kalıtsaldır.

ABD Ulusal Tıp Kütüphane’si verilerine göre delikler ilk olarak 1864’te görülmüştür. Genel olarak tek kulakta görülse de iki deliğe sahip insanlarda kaydedilmiştir. Preauriküler sinüs zararsız bir kusur olmasına rağmen bazen kistlere ve enfeksiyonlara neden olabileceğini bildiren Philadelphia Çocuk Hastanesi, tekrarlanan durumlarda cerrahi müdahale ve sonrasında deliğin yok olması için çeşitli tedaviler uygulanmasını tavsiye ediyor.

Araştırmacılar deliğin Afrika ve Asya kökenlilerde daha yaygın olduğunu bildiriyor. İngiltere’de %1, olan oran Asya’da ise %10 görülmeye sahip.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir