Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX

Kronik yorgunluğun sebebi nedir?

Adatıp Hastanesi Nöroloji Uzmanı Uzm. Dr. Abdulkadir Tunç yorgunluk nedenlerini ve kronik yorgunluk sendromu hakkında bilgiler verdi

Nöroloji Uzmanı Uzm. Dr. Abdulkadir Tunç yorgunluk nedenlerini ve kronik yorgunluk sendromu hakkında bilgiler verdi.

Tunç konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Kronik yorgunluk sendromu (KYS) baş ağrısı, kas ağrıları, uyku problemleri, hafıza ve konsantrasyon sorunlarının eşlik ettiği 6 aydan uzun süren, başka nedenlerle açıklanamayan yorgunluk olarak tanımlanır. 20-40 yaş arası genç popülasyon ve kadınlarda daha sık görülmektedir. KYS sıklıkla daha önce sağlıklı olan bireylerde ortaya çıkar ve hastaların yüzde 80’i bu durumu daha önce olan bir enfeksiyona bağlar.

‘DEPRESYONDA BU DURUMA EŞLİK EDEBİLİR’

Hastalarda ana bulgu olan yorgunluğun yanında, el ve ayaklarda uyuşma-karıncalanma hissi, hafif ateş, kas-eklem ağrıları, baş ağrısı, boğaz ağrısı, açıklanamayan yaygın kas güçsüzlüğü gibi çeşitli organ sistemlerine ait birçok bulgu mevcuttur. Yorgunluk dinlenme ile düzelmez ve fiziksel ve zihinsel aktivitelerde bozulmaya neden olur. Bellek problemleri uyku bozuklukları ve depresyonda bu duruma eşlik edebilir. Hastalarda bu semptomlar bazen mevsimsel özellik gösterebilir ve çoğu zaman stresle bulgularda artış gözlenir. Fizik muayene ve laboratuvar incelemeleri ise tamamen normaldir. Hipotiroidizm, diyabet, demir eksikliği B12-folat eksikliği, bazı enfeksiyonlar, bazı organ hasarları, romatizmal hastalıklar, kalp hastalıkları, uyku bozuklukları, belirgin depresyon, gebelik ve bazı ilaçların kullanımı yorgunluk nedeni olabilir” dedi.

Yorgunluğa neden olabilecek nörolojik hastalıklardan da bahseden Tunç, “Miyastenia gravis ve bazı kas hastalıkları egzersizle ilişkili olarak artan veya azalan yorgunluk nedeni olabilir. Multiple skleroz (MS) hastalarının yüzde 60-90’ı aşırı yorgunluktan şikayetçidir. Bunun yanında inme sonrası ve Parkinson hastalığı’nda, demans (bunama) , epilepsi, migren ve bazı hareket bozukluklarında yorgunluk daha sık görülmektedir. Öncelikle yorgunluğa neden olabilecek durumlar dışlanmalıdır.
Non-farmakolojik tedavi kognitif/davranışsal terapi ve basamaklı egzersiz tedavisinden oluşur. Sosyal ve emosyonel destek, yaşam tarzı değişikliği, uyku hijyeninin sağlanması ve akupunktur önerilmektedir. Egzersiz fizik kondisyonu ve kendine güveni arttırmak için en kuvvetli yöntemdir. Yavaş artışlarla haftalık düzenli egzersiz programları faydalıdır” diye konuştu.İHA
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir