Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX

Kızaran gözlere dikkat!

Başvurma süresinde gecikme, hiç şüphesiz hastalığın tedavisinde güçlüğe ve hastalığın yenidenlama oranında artışa neden olabilir.

Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Şeyda Atabay, gözde görülen konjonktiva hastalığına dikkat çekti.

Atabay, “Konjonktiva; göz kapaklarının iç kısmını ve gözümüzün beyaz tabakası yani skleranın ön kısmını örten ince, saydam, müköz membrandır. Bu nedenle gözlerimiz ile ilgili bir sorunde ilk reaksiyon veren ve bu reaksiyonsini kızararak, kanlanarak, çapaklanarak, batma hissi yaparak gösteren bir zardır. Normal sağlıklı durumda beyazımsı bir renk olmasından gözükmeyip, en küçük bir rahatsızlıkta yoğun kan damarları içerdiğinden aşırı kanlanarak kırmızı bir renk alır” dedi. ü

Konjonktiva Tümörlerinin tanısının diğer bazı konjonktiva lezyonlarına benzeyebildiği için güçlükler oluşturduğunu belirten Op.Dr. Şeyda Atabay, “Hastalarımızın müracaat anındaki şikayetleri en çok olarak büyüyen kitle biçimindedir. Bundan diğer kızarıklık, şişlik, batma, çapaklanma olabileceği gibi bazı durumlarda ise gözlük muayenesi için başvuran bir hastada rastlantısal olarak tanı konulmaktadır. Bu lezyonların erken tanı ve tedavisi hastanın resim yeteneklerinin korunmasında, kozmetik deformite gelişiminin engellenmesi ve göz kaybının önlenmesinde önemlidir.

Öykü tanıda büyük önem taşır. Hastada daha evvel konjonktivada lider bir lezyon saptanıp saptanmadığı, travma geçirip geçirmediği, petrol ürünlerine maruziyet, sigara içimi, süreğen viral enfeksiyon hikayesi, sistemik hastalıkları ve kullandığı ilaçlar gibi sorular sorulur. Hastalığın hikâye sü ortalama 6 ay gibi kısa bir süredir. Başvurma süresinde gecikme, hiç şüphesiz hastalığın tedavisinde güçlüğe ve hastalığın yenidenlama oranında artışa neden olabilir. Hastalara tam bir oftalmolojik muayene gerçekleştirilmelidir. Ek olarak lezyonların varlığı, yaygınlığı, yerleşim bölgesi muayene edilir. Metastatik hastalık olup olmadığı incelenmelidir” şeklinde konuştu.

Kesin tanının biopsi ile old-uğunu ifade eden Op.Dr. Şeyda Atabay, şu şekilde konuştu:

“Bu hastalık grubunun tedavisinde cerrahi olarak Tümörün temizlenmesi, ek krioterapi, intraoperatif antineoplastik ajan kullanılması, postoperatif antineoplastik ajan kullanılması, enükleasyon, egzenterasyon, radyoterapi ve palyatif tedavi gibi çeşitli teknikler kullanılmaktadır.

Konjonktiva neoplazilerinin tedavisi için tek bir yaklaşım yoktur. Her hasta tek tek ele alınmalıdır. Birçok tedavi tekniği kullanılsa da primer tedavi cerrahidir. Defekt ufak olduğunda primer kapama yöntemleri ile kapatılabilir. Ancak çoğu vaka büyük Tümörlerdir. Büyük defektlerde konjonktival flep, karşı gözden konjonktival greft, ağız mukoza grefti ya da son günlerde tercih edilen amniyon membran transplantasyonu uygulanabilir.”
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir