Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX

Kestane Bağışıklık Sistemimizi Güçlendiriyor!

Kış mevsiminin vazgeçilmez yiyeceklerinin başında gelen kestanenin vitamin, mineral ve lif bakımından zengin olduğunu biliyoruz. “Kestane kan basıncı ve kolesterolü dengeler, bağışıklığı güçlendirir, kalbi korur, stresin zararlı etkilerini azaltır ve kas yorgunluğunu önler.”

Kestanenin diğer yemişlerden daha az kaloriye sahip olduğunu biliyoruz. “Kestanenin 100 gramında 170 kalori bulunuyor. Yani 3 orta boy kestane 1 dilim ekmek ile eşdeğerdir”

KOLESTEROLÜ DENGELEYİP KALP HASTALIKLARI RİSKİNİ AZALTIYOR

Kestanenin içerdiği toplam yağ miktarının diğer kuru yemişlerden az olduğu, kestanenin sağlık üzerindeki etkileri ancak tüketilen miktarın önemindedir:

“Tekli ve çoklu doymamış yağ asitleri içerdiğinden hastalıklar için koruyucudur. LDL kolesterolü düşürür, kalbi koruyan HDL kolesterolü artırır. Kestane, kolesterolü dengelemede ve koroner kalp hastalıkları riskini azaltmaya yardımcı olur.

100 GRAM KESTANE GÜNLÜK VİTAMİN İHTİYACININ YÜZDE 72’SİNİ KARŞILIYOR

Kestane C vitamini açısından oldukça zengin. 100 gram kestane günlük ihtiyacın yüzde 72’sini karşılayabilir. Kestane, içerdiği antioksidan bileşenler ve C vitamini sayesinde serbest radikallerden vücudu koruyarak bağışıklığı güçlendirir. B kompleks vitaminleri açısından zengin olmasından dolayı da büyüme ve gelişmeyi destekler, kırmızı kan hücreleri oluşumuna yardımcı olur. Ayrıca gribe karşı da koruyucudur.

Kestane Stresin Yol açtığı Zararları Önlüyor;

Kestanenin içeriğinde bulunan potasyum kas yorgunluğunu gidererek vücuda zindelik verir. Stresin zararlı etkilerini azaltır. Kestanede gluten bulunmadığından çölyak hastalarında, gluten intoleransı olanlarda ve alerjisi olanlarda tüketilmesi bir sağlık problemi teşkil etmemektedir.

Diyabet Ve Böbrek Hastaları Kestane Tüketimine Dikkat Etmeli;

Kestane sağlık deposu olmasının yanı sıra yüksek karbonhidrat içeriği nedeniyle kontrollü tüketilmesi gerekir. Yüksek potasyum içeriği nedeniyle böbrek hastaları hekimine danışmadan kestane tüketmemeli. Diyabet hastaları ve zayıflama diyeti yapanlar kestane tüketirken porsiyon konusunda çok dikkatli olmalı.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir