Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX

Kalp krizi nedir?

Kalbimiz kan sıvımızı damarlarımız vasıtasıyla tüm vücut hücrelerimize dağıtan ve dakikada 60-90 kez kan pompalayan en önemli organımızdır. Bu güçlü pompa kan damarları sağlıklı olduğu sürece rahatlıkla kan pompalama görevini yapar. Kan damarlarının büzülmesi tıkanması ya da yağ plakları ile içten tıkanması kalbin görevini yapamamasına yol açar ve kalp ritmi bozulur. Tıkalı atar damarlardan kan sıvımız geçemez hale gelince kalp krizi gerçekleşir. Dünyadaki bütün ölümlerin büyük bir oranını kaplayan kalp krizi sonucu gerçekleşen ölümlerin asıl nedeni damarların tıkalı olmasındandır. Kan içerisinde besin ve oksijen taşınarak tüm hücrelerin yaşamı sürdürülür. Kan ulaşmayan hücrelerin yapısı bozulur. Tıkalı damarların nerede olduğu konusu da çok önemli bir konudur.

Kalbi besleyen damarlar koroner damarlardır ve bu damarlar yolu ile kalp kendi besin ve oksijen ihtiyacını gidermektedir. Koroner damarlarda meydana gelebilecek bir tıkanma kalp krizi ile sonuçlanır.

Kalp krizi belirtileri nelerdir

Kalp krizi belirtileri genel olarak göğüs kafesinin orta noktasında ağrı-baskı oluşması, daralma hissi, her iki kola yayılan ve göğüste başlayan ağrı, bayılma, mide bulantısı, soğuk terleme, baş dönmesi kalbin atışında kişinin rahatça hissedebileceği kalp atım bozukluğu, ritim bozukluğu kalp krizinin başlıca belirtileridir. Bazı durumlarda hastalar kalplerine iğne batar gibi şiddetli bir ağrı hissederler ve bu ağrı geçmez. Aşırı stres, bir ölüm haberi ile şoka girmek kanda pıhtı oluşmasına aniden sebep olabilir. Bu durum kalp krizi ile sonuçlanır.

kalp krizi nedenleri 

Bir işte aşırı çalışma sonucu fiziksel yorgunluk kalp krizine sebep olabilir. Bir anda beklenmedik bir olayın gerçekleşmesi ile kişi şiddetli bir öfkeye kapılabilir. Aşırı alkol tüketimi ve aşırı sigara tüketimi kalp krizine neden olabilir. Bulunulan mekanın sağlıksız havası, uyuşturucu kullanma, stres ve hayata negatif bakış açısı kalp krizini etkileyen faktörler arasındadır. Bu nedenler, potansiyel kalp krizi hastaları için kalp krizini tetikleyici faktörlerdir. Kalp damar rahatsızlığı bulunmayan bir insanın öfkelenmesi kalp krizine yol açmaz. Bazı özel durumlarda kan damarlarında hiçbir daralma yokken birden bire oluşacak bir pıhtı kan damarını tıkayarak kalp krizine yol açabilir. Her damar tıkanıklığı başlı başına kalp krizi nedeni olmayabilir. Bazı durumlarda kalp kasının kalınlaşması ile damarların bu kası yeteri kadar besleyememesi durumu da aynı şekilde kalp krizine yol açar. Anjiyo olan birçok hastada damar yollarının açık olduğu halde kalp krizi geçirmiş olmaları doktorları başka nedenler aramaya zorlar. Doğum kontrol hapları sigara içen kadınlarda kalp krizini tetikleyici bir faktördür. Özellikle çok genç insanların da kalp krizi geçirebildiğini unutmamak gerekir ve bu kişilerin kalp krizi geçirmesindeki temel faktör damar tıkanıklığı değildir.

Kalp Krizinden Korunmak

Kalp krizinden korunmak için alabileceğimiz belli başlı önlemler vardır. Bu önlemler arasında sigara tüketimine son vermek ya da en azından sigarayı bırakamayanlar için sigarayı mümkün mertebe kısıtlamak. Sigaranın öldürücü etkisi bir kişinin bilincine tam olarak yerleşirse ve kişi bu sigaranın düşman olduğunu kesin olarak idrak ederse sigaraya savaş açabilir ve kolaylıkla savaşı kazabilir. Bu bilincin kazanılması için mutlaka kalp krizi geçirmiş olmak gerekmiyor. Yüksek tansiyon hastası iseniz mutlaka yüksek tansiyonun kontrol altında tutulmasına dikkat etmeniz gerekir. Yüksek tansiyonu önleyici ilaçları düzenli kullanmak gerekir. Aşırı kilolu olan insanlar kalp krizi geçirmeye en yatkın insanlardır. Bu kişilerin ilk yapacağı iş fazla kiloları vermek için yoğun bir çaba harcamaya başlamalarıdır. Fazla kilolu olmayanlar da kalp krizini önlemek için her gün düzenli egzersiz yapmak zorundadırlar. Yağlı yiyeceklerden uzak durmak önemlidir. Son yıllarda 3B -3 beyaz zehir olarak lanse edilen rafine edilmiş tuz, un ve rafine şeker tüketimine son vermek kalp krizini önlemek açısından bireysel olarak alınacak iyi bir tedbirdir. Ölümlerin yarısının sebebinin kalp krizi olduğunu düşünürsek kalbimizin sağlığını korumanın önemini daha iyi kavrayabiliriz.

Kalp krizi esnasında yapılması gerekenler

Kalp krizi ölümle burun buruna gelişin diğer adıdır. Fakat tam da bu anda büyük bir korkuyla telaşa kapılmak işleri daha da zorlaştırır. Kalp krizi geldiğinde hastaneye kaldırılmadan önce  bulunduğunuz mekanı havalandırmak, kapıları açık bırakmak, kan sulandırıcı ilaç içmek, şiddetli bir şekilde öksürmek, derin nefes almak alınacak önlemler arasındadır.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir