Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX

Kakao yeni kokain mi?

Kakao, dünyanın en önemli çikolatacılarından Belçikalı Dominique Persoone’nin girişimiyle Avrupa’da artık alternatif ve ‘sağlıklı’ bir uyuşturucu olarak görülüyor. Ancak bu akımın yaygınlaşması olası toksik tepkilar ile ilgili endişeye yol açtı

Dominique Personee, 2007’de kakaonun burundan çekilmesini sağlayan bir cihaz üretti. Şirketi Personee the Chocolate Line şimdiye kadar 25 bin cihaz sattığını iddia ediyor. Fiyatı 50 dolar olan cihaz Rusya, Hindistan, Avusturalya ve ABD’ye ithal ediliyor.

BBC Türkçe’nin haberine göre; Personee ilk başlarda doğru karışımı bulmak için zorlandığını söylüyor. ‘Kakao ateşleyici’nin mucidinin ifade ettiğine göre, kakaoyu acı biberle karıştırınca karışımın solunması son derece acı verici olmuş. Daha sonra zencefil ve naneyi deneyerek en uygun karışımı yaratmış.

Personee “Nane ve zencefil burnunuzu açıyor ve çikolata beyninize ulaşıyor” diyor.

KASLARI GEVŞETİYOR, KAN DOLAŞIMINI HIZLANDIRIYOR

Kakao dolaşım sistemine endorfin enjekte ediyor ve kişilerde mutluluk hissine yol açıyor. Ayrıca kakaonun içindeki yüksek magnezyum miktarı kkatiyenrın gevşemesini sağlıyor. Amerika Klinik Beslenme Tıp Dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre kakaonun içindeki flavanoidler de kan dolaşımını ve bilişsel fonksiyonleri geliştiriyor. Ancak kakao solumanın henüz bağımlılık yaratıp yaratmadığı bilinmiyor.

King’s College London üniversitesinde depresyon ve gerilim üzerine araştırma yürüten Dr. Andrés Herane, “Kakao solumanın etkileri henüz araştırılmadı. Çikolatanın son derece bağımlılık yapan bir içeriği var ve beyinde etki yarattığı bir gerçek” dedi.

Ancak Herane de bazı araştırmacılar gibi çikolatanın bir uyuşturucu olduğunu düşünüyor.
Herane, “Yapılan araştırmalara göre çikolata tüketen bir insanın daha önce ulaştığı haz seviyesini yeniden yakalayabilmesi için yediği çikolatanın dozunu yükseltmesi gerekiyor” diyor. Üstelik çikolatayı solumak yemekten daha süratli ve büyük bir etki yaratıyor.

New York’taki Lenox Hill Hastanesi’nde kulak burun boğaz hekimi Jordan Josephson, çikolatanın ‘tuhaf, toksik maddeler içerdiğini’ ve burundan solumak için güvenilir olmadığını söylüyor. Bu enteresan akım henüz yeni olduğu için kakaonun uyuşturucu olarak kullanılması denetlenmiyor.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir