Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX

İşte sonbahar reçetesi! Ne yemeli, ne içmeli?

Havaların yavaş yavaş soğuduğu ve kışın kendini hissettirdiği bu günlerde hastalıklar da yüzünü göstermeye başladı. Başta küresel grip salgını olmak üzere, soğuk algınlığı ve enfeksiyon hastalıklarının görülme sıklığı da git gide artıyor. Hastalıklarla sonbahar aylarında baş etmek için dikkat edilmesi gereken önemli noktalara değinen Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel, özellikle hijyen, yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat çekti. Yetersiz beslenme durumunda hastalıkların daha ağır bir biçimde ilerlediğini anlatan Şengel, hastalıklara karşı savunma reçetesini şöyle özetledi:

‘Günde 4-5 porsiyon meyve tüketimi bağışıklığı artırır’

Sonbahar aylarından itibaren mutlaka C vitamini içeren meyve ve sebzelerden bolca tüketmek lazım. Özellikle mandalina, portakal, kivi gibi yüksek oranda C vitamini içeren meyveler bağışıklık sistemini artıracaktır. Kilo problemi yaşamıyorsanız eğer günde en az 4-5 porsiyon meyve tüketimi bağışıklığınızı artıracaktır.

A ve C vitamini gibi bağışıklığımızı artıran sebzeleri de unutmamak lazım. Brokoli, havuç, lahana, maydanoz, karnabahar gibi sebzeleri de her gün beslenme günlüğümüze eklemeyi ihmal etmeyin. Önemli bir nokta: Bu besinlerin haşlama suyu kesinlikle dökülmemeli.

‘E vitamini vücudu toksinlerden temizler’

E vitami, antioksidan yapıya sahiptir ve vücudu toksinlerden temizler. Aynı zamanda bağışıklığı artırıcı etkisi vardır. Fındık, ceviz, yeşil yapraklı sebzeler, bakliyatlarda bolca bulunmaktadır. Günde 1 kez ara öğünlerde mutlaka kuruyemiş ve haftada 2 defa da bakliyat tüketilmeli.

‘El hijyenine dikkat edilmeli’

Yeterli ve dengeli beslenme yanı sıra el hijyenine dikkat edilmeli. Eller sürekli temiz tutulmalı. Gıdalar ile mutfak araç ve gereçleriyle temastan önce, çiğ et, tavuk ile sebzeye ve yumurtaya dokunduktan sonra, artık gıdalar ve çöplere dokunduktan sonra, ellere öksürme, aksırma ve el mendili kullandıktan sonra, tuvaletten önce ve sonra, sigara içtikten ve yemek yedikten sonra, saçlara dokunup taradıktan sonra sabun ve ılık su ile en az 20 saniye süreyle iyice yıkanmalıdır.

‘Sıvı alımı önemli’

Günde 2 litre su tüketimi, vücudun toksinlerden temizlenmesi için önemlidir. Bağışıklık sistemini artırarak enfeksiyonlara karşı koruma sağlıyor. Ateşli hastalıklarda sıvı alımını artırılmalı. Sıvı alımını artırmak amaçlı ıhlamur, nane limon, taze zencefil gibi çaylar tüketilebilir.

‘Taze zencefil tam bir bağışıklık dostu’

Zencefil bağışıklık sistemini artırır ve vücuttaki toksinleri temizler. Askorbik aside yakın bir antioksidan içermektedir. Hazımsızlık ve mide bulantılarında kullanılır. Vücut ısısını artırarak bağışıklığı güçlendirir ve enfeksiyonlarla savaşmayı kolaylaştırır. Özellikle farenjite çok iyi gelmektedir.

Gripsavar Detoks

-1 başparmağı kadar taze zencefil – ½ adet portakal -½ adet kivi -1 adet mandalina -1 yemek kaşığı taze limon suyu -½ demet maydanoz / Bu malzemelere 1 su bardağı su ilave ederek blenderdan geçirin. Ara öğün olarak tüketebilirsiniz.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir