Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX

Işıl ışıl bir cilt için püf noktaları

Güneşte uzun süre kalmak, güneş korucu ürünlerin doğru kullanılmaması, havuz veya denizden çıkar çıkmaz duş alınmaması nedeniyle tuzlu, klorlu suyun ciltte kalmasının faturası ağır olabiliyor. Ciltte gelişen bu hasarlar hemen her kadının canını fazlasıyla sıkmaya yetiyor. Güzel haber ise ciltte oluşan bu sorunların büyük oranda giderilebilmesi

Güneşte uzun süre kalmak, güneş korucu ürünlerin doğru kullanılmaması, havuz veya denizden çıkar çıkmaz duş alınmaması nedeniyle tuzlu, klorlu suyun ciltte kalmasının faturası ağır olabiliyor. Örneğin; ciltte oluşan kırışıklar, kırmızı ince damarlar, lekeler ve çiller gibi. Ciltte gelişen bu hasarlar hemen her kadının canını fazlasıyla sıkmaya yetiyor. Güzel haber ise ciltte oluşan bu sorunların büyük oranda giderilebilmesi! Sonbahar mevsimi de cildi yenilemenin en uygun zamanı. Peki ama hangi yöntemler yeniden ışıl ışıl bir cilde kavuşmanızı sağlıyor?

Acıbadem Kadıköy Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Funda Güneri, yıpranmış cildinizi sonbaharda nasıl yenileyebileceğiniz konusunda etkili önerilerde bulundu.

BU BESİNLERİ SOFRANIZDAN EKSİK ETMEYİN

Yumurta: Cildi destekleyen ve hasarları onaran yumurta ile fasulye gibi protein içeren gıdalar menünüzde mutlaka bulunmalı. Yumurta ayrıca içerdiği biotin ile cilt kuruluğu için de öneriliyor.Haftada 3 kez yumurtayı sofranızda bulundurmaya özen gösterin.

Domates suyu: Taze domates suyu içerdiği likopen sayesinde zararlı ultraviyole ışınlarının yol açtığı ciltte lekeler ile kurulukgibi hasarların onarımına yardımcı oluyor ve mat cildi canlandırıyor. Domates suyunu haftada 3 kez bir bardak tüketmeniz yeterli olacaktır.

Kırmızı lahana: İçerdiği antosiyanin ile kırışıklara karşı etkili oluyor ve lekeleri azaltıyor. Kırmızı lahana ayrıca C vitamininden de zengin. Bu vitamin sayesinde ciltteki zararlı yıkım ürünleri daha kolay uzaklaştırılıyor. Ayrıca antioksidan özelliği ile de kırışıklıklar ve cilt lekeleri azalıyor.Kırmızı lahanayı haftada 3-4 kez salatanıza ekleyebilirsiniz.

Kabak çekirdeği: İçerdiği çinko, E vitamini ve omega 3 yağ asitleri sayesinde cildi yeniliyor ve nem oranını arttırıyor. Ayrıca lekelere de olumlu katkıda bulunuyor. Dermatoloji Uzmanı Dr. Funda Güneri kabak çekirdeğini günde 1 avuç tüketmenizin yeterli olacağını belirtiyor.

Pancar: Cildin kan dolaşımındaki oksijen oranını arttırarak cilde parlaklık ve canlılık kazandırıyor. Pancarı ayda 2-3 kez tüketmenizde fayda var.

Çörek otu: İçerdiği aminoasit, potasyum ve oleik asit ile cildin yapılanmasına olumlu etki ediyor, esneklik kaybını engellemeye yardımcı oluyor. Çörek otunu salatalarınızın üzerine bir tutam ekleyebilirsiniz.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir