Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX

İmmünoloji Nedir?

İmmünoloji hakkında…

İnsan İmmün (Bağışılık) sistemi zararlı olan organizmaları vücuttan uzaklaştırmaktadır. Bu sistem, vücudumuzun aşağı yukarı iki trilyon hücresini koruyan, antibadi ve sitokinler üreten dinamik askerleridir. Virüs, bakteri ve bütünör hücreleri ya da transplante edilmiş hücreler gibi yabancı veya vücuda ait olmayan hücrelerle koordineli bir şekilde kısa sürede çok yönlü bir atağa geçmektedir.ümmünoloji nedir

Her ne kadar çevre immün yanıtı stimüle etse de, immüniteyi kontrol eden genlerdir. Genler antibadi ve sitokinlerin hücre yüzeyini özel olarak kodlamaktadır. Genler bunun yanı sıra sitokinleri tutan hücre yüzey proteinlerini kodlamaktadır (Antijen diğer bir bireyde immün yanıta neden olan bir moleküldür. Antijenler genelde protein ya da karbohidratlardır). Yabancı antijen, vücuda ait olmadığından kaynaklı, bir immün yanıta neden olmaktadır.

Genler immüniteyi kontrol ettiğinden, oluşan değişiklikler immünolojik fonksiyonları engelleyebilmektedir. Immünitede oluşan sorunluluk, otoimmün hastalıklara, allerjiye ve kansere neden olabilmektedir. Genlerin immünitede büyük rol oynamasından kaynaklı, teknoloji ile beraber, hastalıkların tedavisi amacıyla immün sistem güçlendirilmeye çalışılmaktadır.

Kaynak: İmmünoloji nedir?
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir