Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX

Göz Tümörleri

Göz tümörleri gözün kendisinde ya da çevresindeki dokularda görülen kitlelerden kötü huylu olanlarıdır.

Göz tümörleri gözün kendisinde ya da çevresindeki dokularda görülen kitlelerden kötü huylu olanlarıdır. Gözlerde ve çevresinde rastlanan kitlelerin yüzde doksanı iyi huyludur.

Tümörlere göz dışında yani çevresinde ve göz kapağında rastlanabileceği gibi göz içinde iriste, retinada ve retinanın altındaki bağ dokusunda, damarsal tabakada (koroid), göz kemikleriyle gözün arasındaki orbita denilen bölgede rastlanılabilir.

Göz tümörlerinde teşhisin önemi büyüktür. Hastalar tümör dendiğinde direkt kötü huylu olarak algıladığından kaygılanmaktadır. Oysa bu çok sık rastlanan bir durum değildir. Ayrıca bazı hastalık bulguları kötü huylu tümörü taklit edebildiğinden teşhisin dikkatli yapılması gerekmektedir. Retinada görülen her kanama göz tümörü belirtisi değildir. Çoğunlukla yaşlılarda görülen sarı nokta hastalığı da bazen kötü huylu tümörü taklit edebilir.

Göz sağlığı da diş ve diş eti sağlığı gibi kolay ihmal edildiğinden toplumun bilinçlendirilmesi önemlidir. Erken yaşta başlatılan kontroller ile olası hastalıklardan korunmak ve varsa tedavisi mümkün olabilmektedir.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir