Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX

Fizik(eklem) Tedavisi için tavsiyeler

Bilimsel adı Osteoporoz olan problem, son derece yaygın görülen bir iskelet sistemi hastalıkları. Israrla duyarsız kalındığında el ve ayak kemiklerinde kütle kayıpları, kuyruk sokumu kemiklerindeki kırılmalarla başlangıç yapmaktadır.
EKİ, KEMİK ERİMESİ NEDEN OLUR?
Kemik erimesi yalnızca bayanları ilgilendiren bir sağlık problemu değildir. Fakat bayanların emzirme, gebelik ve erkeklerde daha az kütleye sahip olduğundan dolayı daha çok kalsiyum alımına ihtiyaçları vardır.
Benzer biçimde ilerleyen yaşlarda her iki cinsin de daha çok kalsiyuma ihtiyaçları vardır. Özellikle bu dönemlerde kalsiyum kaybı daha çok olacağından, yetersiz kalsiyum alımı sorun teşkil etmektedir. Vücut için, besinlerle, yeterli kalsiyum alınmadığı taktirde vücut, en büyük kalsiyum kaynağı olan kemiklerdeki kalsiyumu kullanmaya başlar. Bu da kemiklerde erimeye neden olur

EMİK ERİMESİNİ NASIL FRENLEYEBİLİRSİNİZ?

fiziktedavisi
Kemik erimesini kalsiyumdan zengin beslenerek engel olabilirsiniz. İşte zengin kalsiyum listesi;
Pekmez(yoğurtla beraber veya tahinle tüketilebilir). 100 gram pekmezde 400 mg kalsiyum bulunmaktadır. Zengin kalsiyum kaynaklarından birisidir.
Süt, yoğurt, peynir, dondurma. Yağsız 1 bardak sütte 245 mg, 100 g. yoğurtta ise 350 mg kalsiyum bulunmaktadır.
Ispanak, pazı, yeşil yapraklılar ve özellikle brokoli. Brokoli adeta vitamin(A,E,C) ve mineral (Ca, Fe, Se, Cu, K, ) deposudur. Salatalarda kullanabilmeniz mümkün. Hem kemik erimesi hem de göğüs, akciğer, kolon ve mide kanseri düşmanı bir sebzedir. Ayrıca brokoli tüketen kişilerde kalp- damar sorunları de görülmez.
Baklagillerdeniz ürünleri
Badem
Kayısı(kalsiyum ve magnezyum deposu)
Soğan
Marul
Erik kurusu
Üzüm çekirdeği
Elma
Bunlara ek olarak alkol, kahve ve sigara kullanmayınız, yeterli miktarda D vitamini alımına özen gösteriniz. Çinko ve protein alımına da dikkat etmelisiniz.

OSTEOPOROZ İÇİN DİĞER ÖNLEMLER
Osteoporoz ile savaş yalnızca kalsiyum alımı ile olmamaktadır. Bu ek önlemler de alınmalıdır. Buna örneğin magnezyum ve C vitamini alınmasına da özen gösterilmelidir. Tuz bakımından yoksul bir diyet seçilmeli, lif oranı yüksek gıdaların alınması da tedavi başarı alınmasını artıracaktır.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir