Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX

Fizik tedavi için yöntemler

Sporda masaj çoğu yaralanmanın tedavisinde kullanılır. Masaj kullanımının üstünlükı yaralanmış dokular bu yolla çok yakın takip edilmiş hem de tedaviye dokunun cevabı izlenmiş olur. Ayrıca koruyucu amaçlı olarak zorlanmalı seanslar sonrası kas gerginliği ve sertleşmesini azaltmaya yönelik de uygulanır. Bir egzersiz seansından ya da bir müsabakadan önceki ısınma bölümünde kas tonus ve dolaşımını arttırmak için de kullanmak mümkün.fizik-tedavi

Spor yaralanmalarında masaj yapılırken çok daha dikkatli olunması gerekir. Yaralanmış bölgedeki kan akımını arttırmaya yardımcı olmak, kas spazmını gidermek ve bölgesel şişliği azaltmak için sık sık kullanılmaktadır. Ancak bu masajın yavaş ve nazik olması gerekir.

Değişik amaçlarla değişik masaj yöntemleri kullanmak mümkün. Mesela yavaş ve orta derece basınçla yapılan masaj dokuları gevşetirken, derin friksiyon masajı daha uyarıcı etki yapar.
Masajın bilhassa hasta dokularda çok dikkatli uygulanması gerekir. Mesela bilinçsizce kas içine kanama olmuş yerlere yapılan masaj kas içinde sert kemiksi doku oluşması ile karakterize Miyozitis Ossifikans gelişmesini basitlaştırır. Bu olay Quadriceps gibi büyük kas grupları için bilhassa önemlidir.

Manuplasyon

Manuplasyonda hasta eklemleri ve kas grupları pasif olarak bir miktar zorlama ile hareket ettirilir. Manuplasyon da masaj gibi pasif bir tedavidir. Yani hastanın kendi katkısı yoktur. Hasta hareketsiz ve gevşek dururken uygulanır. Manuplasyonun amacı ağrıyı dindirmek, bölgesel dolaşımı iyileştirmek ve eklem hareket açıklığını arttırmaktır. Bu prosedür bilhassa yaralanmış sporcularda çok dikkatli uygulanmalıdır. Manuplasyon kesinlikle tedavi edici egzersizlerle beraber uygulanmalıdır. Eğer koruyucu kas gruplarını güçlendirmeden bir eklemin hareketi manuplasyonla arttırılırsa eklem kararlılıksi tam olmadığından eklem zarar görür.

Spor yaralanmalarında aktif tedavi
Tedavi ve egzersizler

Spor yaralanmalarının tedavisinde en büyük bölüm aktif tedavinin bulunduğu rehabilitasyondur. İyileşme ve normale dönme sürecini sağlayan rehabilitasyonda hastanın da işbirliği ile aktif tedavi metotları uygulanır. Sporda egzersiz ne kadar önemli ise rehabilitasyonda da egzersiz tedavisi o kadar önemlidir. Burada dikkat edilecek nokta yaralanmış bir sporcuya yaralanma derecesine makul tedavi edici egzersizin verilmesidir. Bu egzersizler yetersiz olursa iyileşme olmaz, aşırı olursa da yeni zedelenmeler eklenir.

Egzersiz hastanın istemli, derli toplu, sistemik kas kasılmaları ile yapılır. Bu tedavide hasta aktiftir. Yani prosedürü kendisi uygular. Bazı egzersizler yardımlı yapılsa da kas kasılmasını sporcu kendisi sağlar. Sporcular genç bireylerdir ve gençlikle sabırsız ollinkar. Hepsi bir an önce eski etkinliklerine dönmek isterler. Bu yüzden kısa ya da uzun dönemde sporcuya zarar verebilecek, kayıplara yol açabilecek olan kestirme tedavilerden kaçınılmalıdır. Dolayısı ile tedavi edici egzersizler de ilaçlar gibi belirli zaman ve belirli dozda ve doğru şekilde yapılmalıdır.

Yaralanmış kısma ait egzersizin dışında sporcunun yaptığı spor gereksinmelerine göre bedensel formu koruma egzersizi de tedaviye eklenmelidir. Mesela dizindeki bir sorun sebebi ile antrenman ve maç yapamayan bir futbolcunun iyileşme süreci geçinceye kadar genel kondisyonunu kaybetmemesi gerekir. Bunun için hem dizinin iyileşmesini önlemeyecek hem de bedensel formunu koruyacak egzersiz çizelgesi planlanmalıdır. İyileşmenin ileri evrelerinde ise bilhassa yaralanmış kısımların ve çevresindeki kkatiyenrın ağrısız hareketlerle güçlendirme egzersizi yapılır.

İzometrik egzersizler

Yaralanmanın ilk devresinde izometrik egzersizler yapılır. Bu egzersizler bilhassa diz ve omuz eklemi için oldukça önemlidir. Bu egzersizlerde kkatiyenrda kasılma vardır ancak eklemde hareket yoktur. Çoğu zaman sporcunun ağrı olmaksızın yapabildiği yegane egzersiz budur. Her tedavide bu tip egzersizler kullanılır.

Koordinasyon egzersizi

Yaralanmalarda kas, kemik, damar ve deri yanı sıra proprioseptif sistem de zedelenir. İyileşme sürecinde bu sistemin tekrar eğitilmesi için koordinasyon egzersizi ve denge tahtası kullanılır. Bir spor yaralanmasından sonra düzelme yalnızca ağrının olmaması ve bölgesel etkinliknin sağlanması demek değildir. Yaralanmış bölge ve çevresindeki kısımlar arasında makul etkileşimin yeniden sağlanması gerekir. Özellikle bacak yaralanmalarında koordinasyon egzersizi oldukça önemlidir. Bacakta çok zengin bir proprioseptif sinir sistemi vardır. Bu sistem hareketlerin ardışık, amaçlı olarak bir biri ile devam etmesi ve hareketin yumUşak olmasında rol alır.

Pasif germe

Pasif germe erken ağrılı devirden sonra yaralanmış bölgedeki esnekliği eski haline getirmek için kullanılır. Germek istenilen kısım ağrısız sınırlarda gergin pozisyonda tutulur ve belirli süre beklenir. Tam gevşeme sağlandıktan sonra ikinci germe yapılır. Bazen sıçrayıcı tarz germeler yapılabilir. Ancak bu durumda yeni bir zedelenme eklenebileceğinden dikkatli olmak gerekir.

Yaralanmaların tedavisinde hiç bir metot tek başına yeterli değildir. Germe ve koordinasyondan diğer güçlendirici egzersizler de kullanılır. İyileşmenin ileri evrelerinde egzersizin sıklığı ve yoğunluğu giderek arttırılır. Bundan sonra yapılan spor dalına özel egzersizine geçilir.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir