Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX

Diş Titiziyeti Kâbusa Dönüşüyor

Diş titiziyeti yemek keyfini kâbusa dönüştürüyor

Birçok insan soğuk veya sıcak bir şeyler içtiğinde veya yediğinde dişlerinde bir ağrı hisseder ama bu konuyu önemsemez. Dikkate alınmayan diş titiziyeti yeme ve içme keyfini kâbusa çevirebiliyor

Diş Hassasiyeti Nedir?

Diş titiziyeti dişleri kaplayan dentin tabakasının zarar görmesi sonucu ortaya çıkar. Dişlerin kökleri diş eti ile kaplıdır. Fakat diş etlerinin çekilmesi ile beraber diş tamamıyla ortaya çıkar. Bu biçimde de sıcak, soğuk, tatlı ve ekşi besinler tüketildiğinde dişlerde ani bir reaksiyon ve sinir uyarılmalarına neden olur. Bu durum bilhassa sıcak gıdanın sonrasında soğuk bir şey yenmesi veya içilmesinden sonra daha çok hissedilir.

Diş Hassasiyetine Sebep Olan Faktörler Nelerdir?

Diş eti çekilmesi: Diş etlerinin çekilmesi dişlerin dentin tabakasının ortaya çıkmasına neden olur. Bu biçimde koruyucu tabakanın zarar görmesi diş titiziyetini artırır.

Dişlerin sert fırçalanması: Dişlerin sert ve hızlı fırçalanması ile diş etleri zarar görür. Dişlerin dentin ve enamel isimli tabakaların aşınmasına neden olur.

Diş gıcırdatma: Dişlerin bir birbirine sürtünmesi ile beraber dişin enamel tabaksı zarar görür ve dişler titizlaşır. Buna bağlı olarak ta sinil- uçları daha çok acı hisseder.

Diş iltihapları: Dişler üzerinde kalan tartar ve bakterilerden oluşan iltihaplar diş etine zarar verir. Şiş olan diş etleri zarar görerek diş kökünü destekleme ve koruma özelliğini kaybeder.

Diş plakları: Diş köklerine yakın bölgelerde birken plak ve tartarlar diş titiziyetine neden olur.

Diş beyazlatma ürünleri: Piyasada satılan peroksitli ve sodalı malzemelerden yapılmış olan diş beyazlatıcılar da diş titiziyetine neden verir.

Kırık ve çürük dişler: Ağız içerisinde oluşan kırık ve dişlerdeki çürükler de diş ve diş etlerinde titiziyete neden olur. Bu nedenle diş sağlığı için kesinlikle rutin kontrollere gidilmelidir. Asitli yiyecek ve içerecekler: İçerisinde asit bulunan asitli yiyecek ve içecekler dişlerin enamel tabakasını eriterek zarar verir. Bu nedenle limon, narenciye ya da meşrubat gibi ürünler kişilerde diş titiziyetine neden olur.
Ağız çalkalama solüsyonları: Piyasada satılan asit içerikli solüsyonlar diş titiziyetine neden olabilir.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir