Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX

Çeşitli Alerjik Hastalıklar

Astım, Gıda alerjisi, Kurdeşen, nezle ve soğuk algınlığı gibi alerjik durumlar

Astım
Astım ataklarını polen, ev tozları, sigara dumanı, viral enfeksiyonlar (soğuk), İklim değişiklikleri, eksersiz, gerilim başlatabilir. Öksürük, gürültü solunum, nefes alma zorluğu. Saman nezlesi (Alerjik rinit)
Ağaç, çimen, otların polenleri ev tozları, hayvan tüyleri, burun tıkanıklığı, aksırık, burun akıntısı, burun tıkanıklığı sebebiyle ağız solunumu, göz altlarında renk değişikliği ve şişlik, burunda kaşınma, gözlerde sulanma

Gıda alerjisialerjik-nezle

Tüm yiyecekler olabilir ancak bilhassa yumurta, yerfıstığı, süt, fındık, soya, balık, buğday, bezelye, kabuklu deniz hayvanları. Bulantı, kusma, döküntü, solunum ve dolaşım sorunları.

Egzema (Atopik dermatit)

Gıda alerjileri, alerjenlerle temas ( polenler, ev tozları, hayvansal alerjenler). Kolların, bacakların, boynun kıvrımlarında düzensiz, kuru, kırmızı, kaşıntılı döküntüler.

Kurdeşen

Gıda alerjileri, ya da ilaçlar ( örn; Aspirin, penisilin) yalnız genelde neden bilinmez. Kaşıntılı, etraf deriden daha kırmızı ya da soluk, yama biçiminde döküntüler. Vücudun değişik bölgelerinde olabilir.
Kontakt dermatit
Zehirli sarmaşık, deterjanlar ve temizleyiciler, kimi kozmetik ve parfümlerdeki kimyasal maddelerle temas. Kaşıntılı, kırmızı, kabarık döküntüler, bazı durumlarda şiddetli olabilir ve su toplayabilir.

Alerjiyi soğuk algınlığından nasıl ayırabiliriz?

Alerji: Burun tıkanıklığı, su gibi burun akıntısı, gözlerde sulanma, yenidenlayan aksırık atakları, burunda, gözde ve deride kaşıntı gibi bulgular verir. Ateş yoktur. Tüm bir sezon sürebilir, zamanla ataklarla seyreder.

Soğuk algınlığı: Su gibi burun akıntısıyla başlar, üç ila on gün içinde ateş, bazı zamanlar aksırık, koyu, yeşil burun akıntısı eklenir.
Alerji ne zaman ortaya çıkar?
Erken çocukluk çağında, kimi bebeklerde bazı durumlarda kimi yiyeceklere örnek olarak inek sütüne karşı allerji gelişir. Kimilerinde ilk bulgular buluğte görülür ancak genelde astım veya saman nezlesinin ilk bulguları ilkokul sıralarında çıkar. Bebeklikte şiddetli egzema veya dermatiti olan kimi çocuklarda daha ileri yaşlarda saman nezlesi veya astım görmek mümkünken kimilerinde bu sorunler kaybolur.

 

Kaynak: Alerjik Hastalıklar
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir