Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX

Çakşır otunun faydaları nelerdir?

Doğada birçok bitki insan sağlığı için önemli bir yer tutmaktadır. Maydanozgiller familyasından olan çakşır otu nemli veya hafif nemli olan topraklarda kolayca yetişebilir. Çakşır otu yetiştirmek için ekstra uğraş vermeye gerek yoktur.

Çakşır otu boyu 3 metreye kadar ulaşabilen otsu bir bitki türüdür. Ana vatanı İran olarak bilinir ancak kökleri bulunduğu takdirde hemen hemen her toprağa ekilebilir. Çakşır otu bitkisi çok fazla kurak olmadığı takdirde her toprağa uyum sağlayabilir.

Çakşır otu Türkiye’de nerede yetişir
Çakşır otu bitkisi Türkiye’de eczanelerde bile satılabiliyor. Ancak bitkinin kendisi Anadolu da özellikle Hatay topraklarında yetişiyor.   Neredeyse tüm hastalıklarda kullanılabilen bu bitki, halk arasında pek fazla bilinmiyor.

Aynı zamanda bu bitki, Doğu Anadolu, Orta Anadolu, Güney ve Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz bölgelerinde sıklıkla görülebilmekte ve buralarda rahatlıkla yetişebilmektedir.

Ancak çakşır otu bitkisinin birden fazla türü bulunmaktadır.

Çakşır otu bitkisi türleri de şu şekildedir;

Kerkul
Bu bitkiyi diğer çakşır türlerinden ayıran en önemli özelliği bitkilerinin sarı olması ve  tohumlarının çok küçük olmasıdır.
Bu türün yapraklarından bile sarı bir sıvı gelmektedir. Genellikle kuzular çakşır otu bitkisinin bu türünü çok severler.

Helizdağlı
Diğer türlerinin aksine çakşır otu bitkisinin helizdağlı türünün, tohumları çok büyüktür. Çakşır otu bitkisinin bu türünde yapraklardan beyaz süt akar. Yapraklarından akan bu süt, ayaklarda oluşan yaralara ve yaraları temizlemek için kullanılır. .

Çakşır otunun faydaları nelerdir?
Çakşır otunun sağlığımıza bir çok yararı bulunmaktadır.  Bu yararların henüz ne olduğunu bilmiyorsanız sizler için hazırladığımız bilgilere göz atabilirsiniz.

İşte çakşır otunun faydaları…


Doğal afrodizyak

Çakşır otunun cinsel gücü arttırıcı etkisi vardır ve doğal afrodizyak olarak kullanılır.

Sperm sayısını arttırır
Sperm sayısını ve sperm kalitesini arttırır.

Ağrıları yok eder 
Kas ağrılarını ve kramplarını yok ederek kemiklerin güçlenmesini sağlar.

Enerji verir
Çakşır otu suyunun enerji verdiği bilinmektedir.
Karaciğerde ve idrar yollarını temizlemeye yardımcı olur.

Ağır metalleri temizler 
Vücutta bulunan zararlı toksinlerin, ağır metallerin hızlı bir şekilde atılmasını sağlar.

İktidarsızlık tedavisinde kullanılır 
Çakşır otu, Erkek üreme sistemi hastalıkları (prostatit, prostat adenomu, erektil disfonksiyon (iktidarsızlık)) tedavisine yardımcı olur

Çakşır otu çayı nasıl hazırlanır?
Çakşır otunu birçok farklı tarifte kullanabilirsiniz. Ancak genellikle çakşır otu köklerinden çay hazırlamanız daha doğru olacaktır.

Kurumuş olan ve toz halinde olan çakşır otunu bal ile karıştırın. Macun kıvamına getirdikten sonra her gün yemek önce bir kaşık tüketebilirsiniz.

Daha etkili bir sonuç almak için çakşır otunu farklı bir yöntemle de deneyebilirsiniz. 1 bardak kaynar suya 3 yemek kaşığı çakşır otu atıp demlenmeye bırakın. Demlendikten sonra tüketebilirsiniz.

Çakşır otunun zararı var mıdır?
Çakşır otunu daha önce kullanan birine danışarak kullanmanızda fayda var. Ölçüsünü kaçırdığınızda kişide depresyon hastalıkları gibi bir takım ruhsal bozukluklara sebebiyet verebilir. Bu nedenle çayını ve karışımını hazırlarken ölçüyü fazla kaçırılmamalı kullanan birinden tavsiye alınmalıdır.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir