Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX

Burun tıkanıklığı nedir ? Ne zaman önemlidir ?

Burun tıkanıklığının önemli nedenleri

Burun tıkanıklıkları Kulak Burun Boğaz Hastalıkları polikliniklerine yapılan müracaatlarda en çok bildirilen şikayetlerden birisi olmasına karşın çoğu kez yeteri kadar önem verilmeyen ama aslında değişik durumlarda hayati önem taşıyabilecek bir belirtidir . Koku kaybı şikayeti ile başvuran hastaların yarıya yakınında burun tıkanıklığı yakınmaları da vardır . Eğer koku kaybının yapılan muayenelerde burun tıkanıklığına bağlı bir nedenten olduğu saptanabilmiş ise tedavi edilebilme şansı yükselmektedir. Ancak koku hücrelerinin tam hasarlı olduğu durumlarda günümüzdeki imkânlarla koku kaybını geri döndürebilmek olası değildir.

burun tıkanıklığı

Burundan nefes almakta güçlük çekilmesi genel olarak burun tıkanıklığı olarak bilinir . Bu durum dinlenme durumunda iken mevcut ise daha çok önem ve öncelik taşır . Günlük hayat sırasında örnek olarak yol yürüme , merdiven çıkma gibi olağan fiziksel hareketleri güçleştiren bir burun tıkanıklığı da kesinlikle araştırılmalıdır . Spor yaparken yani ağır fiziksel aktiviteleri güçleştiren burun tıkanıklıkları da söz konusu olabilir . Bu durum bilhassa profesyonel sporcularda önem kazanmaktadır. Burun tıkanıklıkları tek taraflı , iki taraflı , bir tarafta daha çok yada bazı durumlarda bir tarafta bazı durumlarda de diğer tarafta olmak suretiyle parametre olabilir . Bütün bir yıl sürebileceği gibi mevsimsel şiddetlenmeler yada ay içerisinde dönemsel değişmeler gösterebilir . Yıllardan beri var olabilir yada yakın zaman da ortaya çıkmış olabilir . Her iki durumda önemli sayılmalıdır .

Burun tıkanıklığı neyin belirtisidir ?
Burun tıkanıklığının kendisi başlı başına bir belirtidir yada burun akıntısı , geniz akıntısı , burundan konuşma , koku kaybı , horlama , yüz ve baş ağrısı , çocuklarda yüzde ve dişlerde biçim sorunluluğu , işitme kaybı , kişilik değişimleri gibi belirtilerle birlikte bulunabilir . Bu durumda bazı burun ve sinüs hastalıkları ile olay komplikelaşmış demektir .

Burun tıkanıklıklarının önemi nedir ?
Burun tıkanıklıkları komşu organlar olan orta kulaklar ve sinüslerimiz hakkında hastalıklara neden olabilirler . Özellikle çocuklarda yüz kemiklerinin gelişimini , dişlerin düzgün çıkmasını ve zihinsel etkinleri olumsuz etkiliyebilirler .Burun tıkanıklıklarının çoğu kez gözden kaçan bir sonucu da koku kaybıdır. Koku alamama kişinin ruh halini , hayattan zevk alma durumunu ve sosyal ilişkilerini sanıldığından fazla etkilemektedir. Burun tıkanıklıkları ilaveten akciğer hastalıkları ve kuramsal olarak kalp hastalıkları gelişimi üzerine olumsuz etki gösterebilirler.

Burun tıkanıklıklarının çocuklardaki nedenleri ve tedavileri nelerdir ?
Yeni doğanda burun tıkanıklığı oldukça önemli ve hayati bir belirtidir . Burun içerisi ve geniz hakkında bir gelişme anomalisi sebebiyle olabilir . Bu durum doğumdan hemen sonra hastane koşullarında tanınarak gerekli önlemler alınır . Bebeklik ve çocukluk dönemi burun tıkanıklıklarının en çok rastlanılan nedeni ise toplum arasında geniz eti denilen adenoid büyüklüğüdür . Geniz etinin burun boşluğunu tamamıyla tıkıyor olması yada orta kulak ve/ya da sinüsler ile ilgili hastalıklara yol açması ameliyatla tedaviyi gerektirir . Bu ameliyat yöntem olarak ufak ama özellikli bir ameliyat olarak kabul edilir ve başarısı da yüksektir . Çocuk burun tıkanıklıklarının önemli bir nedeni de çocuk sinüzitleridir . Bu durum özellikli ve sabırlı bir ilaç tedavi sürecini gerektirir . Alerjik nedenler ve bazı gelişimsel anatomik koşullarda da burun tıkanıklığı yapabilir . Çocuklarda tek taraflı burun tıkanıklığı ve akıntısı burun içerisine sokulmuş bir yabancı cisim sebebiyle olabileceği için ilaveten ilgi çekici kabul edilmelidir . Nadiren çocuklarda burun tıkanıklıkları iyi ya da kötü huylu bütünörlere bağlı olabilir.

Burun tıkanıklıklarının yetişkinlerdeki nedenleri ve tedavileri nelerdir ?
Erişkinlerde en çok burun tıkanıklığı nedeni toplum arasında kemik eğikliği olarak bilinen , burun boşluğu orta bölmesinin bir tarafa doğru eğik olması halidir . Bu duruma septum deviasyonu denilir ve genelde burun boşluğu yan duvarlarında bulunan yumUşak dokuların (konkaların) şişmesi ile beraber olduğunda burun tıkanıklığı daha şiddetlidir . Kemik eğikliği burun içerisinden yapılan bir ameliyatla düzeltilmeyi gerektirebilir . Günümüzde konka şişmeleri şayet ilaç tedavilerine yanıt vermiyorsa lazer yada radyofrekans yardımlı girişimlerle son derece rahat ve başarı ile tedavi edilebilmektedirler . Erişkin burun tıkanıklıklarının diğer önemli nedenleri sinüzitler , alerjik koşullar , polipler , horlama-apne sendromu ve daha seyreken iyi ve kötü huylu bütünörlerdir.

Genel olarak burun tıkanıklıklarının tanı ve tedavisinde günümüzdeki yenilikler nelerdir ?
Bu hususta aslında son yıllarda oldukça önemli gelişmeler olmuştur . Öncelikle burun tıkanıklıklarının tanısı ve ayırıcı tanısı günümüzde endoskop denilen ince optik çubukların burun içerisini tamamıyla gözler önüne koyması ile net ve basit bir muayene biçiminde yapılabilmektedir . Bu endoskoplar ameliyat sırasında da kullanılmakta ve eşlik eden ince araçlarında yardımı ile tedavideki başarı ve hasta rahatının en üst düzeyde gerçekleşmesini sağlamaktadırlar . Ayrıca son yıllarda lazer ve radyofrekans yardımı ile yapılan konka ameliyatları ile hastanın aynı gün taburcu edilmesi ve çoğu kez tampon kullanımının gerekmemesi gibi belirgin avantajler de önemli gelişmelerdir.

Kaynak: Burun tıkanıklığı nedir?
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir