Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX

Boyun fıtığı ağrısı nasıl ayırt edilir?

Boyun ağrıların sebebi boyun omurgasını oluşturan kemiklerin, omurların arasında yer alan disklerin ve omurga etrafındaki kas ile bağların bozulması ile ortaya çıkabilir.

Boyun ağrısının çeşitli sebepleri olabilir. Bazı durumlarda boyun ağrısı ense bölgesinde bulunan sorunlardan kaynaklanır. Bazı durumlarda ise enseden bölgesinden başa, sırta, kollara ve hatta göğüs bölgesine doğru ilerleyebilir. Kollarda ve ellerde uyuşma, ellerde kuvvetsizlik, baş dönmesi ve sersemlik hissi hastaların en sık dile getirdiği şikayetler arasındadır. Ağrı nedeni ile kişinin boynunu hareket ettirme kapasitesi azalır. Kişi günlük aktivitelerini yerine getirmekte zorlanmaya başlar.

Boyun Ağrısına Neden Olan Hastalıklar
Boyun ağrısına fıtık, disk dejenerasyonu, boyun omurgasında kireçlenme, MAS (Miyofasyal Ağrı Sendromları), strese bağlı tekrarlayan zedelenmeler sebep olabilir. Aşırı kullanmaya bağlı zedelenme sorunlarında tekrarlayan aktiviteler, kötü duruş pozisyonu ve psikolojik stres etkili olur. Uzun süre baş öne ya da yukarı doğru pozisyonda tutularak çalışılması boyun ve sırt ağrılarına neden olabilir. Günümüzün çalışma koşulları gereği masa başı çalışanlarının bilgisayar kullanımının artması da boyun ağrısı şikayetinin artmasına yol açmaktadır. Boyun ağrısı; kola yayılan ağrı, baş ağrısı, boyun tutulması, kolda güç kaybı, ellerde zayıflık, kulak çınlaması, baş dönmesi ve bulanık görme yakınmalara da neden olabilir.

Boyun Ağrısının Çeşitleri
Miyofasyal Ağrı Sendromu (MAS): Miyofasyal ağrı sendromu kronik ağrılı bir hastalıktır. Miyofasyal ağrı sendromu olarak kaslarda hassas noktaları (tetik noktaları) basınç yaparak vücudun bazı bölgelerinde ağrıya neden olur. Buna refere ağrı denir. Vücudun pek çok bölgesinde meydana gelebilir. Lokalize bir kas hastalığı olmasına rağmen yaygın hale de gelebilir. Kişinin kaslarının çalışma sisteminde bir bozukluk vardır. Sonradan ortaya çıkan rahatsızlıklardandır. Her yaşta görülebilen bir hastalıktır. Tamamen tedavi edilebilmesi mümkündür.

Boyun Zedelenmeleri: Boyun omurları (vertebralar), bunların arasındaki kıkırdak dokular, eklem ve bağlar ve boyun kasları kompleks bir şekilde hareket eder. Bu sayede boyun çok yönlü ve hareketli bir yapıya sahiptir. Bu nedenle zedelenmelere çok açıktır. Duruş bozukluğu, yanlış hareket ve kaza gibi travmatik nedenler ile boyunda zedelenmeleri oluşabilir. Yaygın olarak yumuşak doku zedelenmeleri görülse de bir takım ağır yaralanmalar boyun kemiklerinde kırık ya da kaymaya yol açarak omurilik zedelenmelerine de sebep olabilirler.

Boyun Fıtığı: Boyunda 7 adet oldukça küçük omurlar bulunur. Her omur arasında disk denilen kıkırdak doku bulunur. Bu diskler zamanla yıpranıp omurgada dışa doğru taşma yaparak boyun fıtığı oluşmasına neden olur. Fıtıklaşma sonucu sinir kökü ya da omuriliğin üzerine baskı oluşabilir. Boyun fıtığında kola ve ele yayılan şiddetli ve yanıcı ağrı, uyuşma, karıncalanma, ileri vakalarda da el ya da kolda kas güçsüzlüğü görülebilir.

Disk Dejenerasyonu: Boyun omurgasını oluşturan kemiklerin arasında yer alan diskler şok emilimi görevini görür. 40 yaş ve üstünde zamanla diskin normal yapısı bozulmaya başlar. Disk dejenerasyonu daha çok yaşlanmayla birlikte oluşsa da kalıtımsal özellikler, yaşam tarzı, sigara kullanımı, beslenme ve fiziksel aktivitelerden de etkilenir.

Kireçlenme: Yaşlanmayla birlikte boyun omurlarının arasındaki eklemlerin yapısından bozulmalar sonucunda ortaya çıkar. Kireçlenme başın arka kısmında kronik ağrılara yol açar.

Boyun ağrısına yol açan diğer sebepler: Tümörler, enfeksiyonlar ve omurga kemiklerindeki doğuştan olan anomaliler.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir