Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX

Astım Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Astım hastalığı kaba tabiri ile bronşların nöbetler halinde kasılması durumudur. Kronik bir rahatsızlık olan astım hastalığı sadece bronşların kasılması değil, bronş etrafındaki zarların da şişmesi ile hava kanalları daralır. Mukus adı verilen balgam ve yumurta akı kıvamı gibi yapışkan maddeler çokça salgılandığından hava kanallarının bazı noktalarında tıkanıklıklar meydana gelir.
Astım hastalığı toplumumuzda özellikle çocuklarda daha sık görülür, yetişkinlerin yüzde 5’lik bir kısmını kapsarken çocuklarda bu oran yüzde 10’ları bulur.

En belirgin astım belirtileri bronşlarda daralma olduğundan dolayı tabiî ki nefes almakta güçlük çekmek ve hırıltıdır. Astımı olan kişi gerek nefes alırken gerek verirken oldukça zorlanır. Özellikle nefesini dışarı verirken içindeki havayı dışarı zor atar ve hırıltı oluşur. Hırıltılı nefes alıp verme durumu astım belirtileri olabilir mi sorusunu aklımıza getirir. Ama hırıltılı nefes almak sadece astıma özgü bir belirti de değildir bunu da unutmamak gerekir.

Yine çok sık görülen belirtilerden bir diğeri ise öksürüktür. Astım hastası özellikle gece ya da sabaha karşı öksürük krizlerine tutulabilir. Kuru bir öksürük olduğu için uykunuzdan dahi uyanabilirsiniz. Bu öksürüklerin sebebi ise balgam oluşması ve oluşan bu balgamın bronşları kasmasıdır.

Nefes alıp verme zorluğu ve kronikleşmiş kuru öksürük başlıca belirtiler olmakla birlikte başka hastalıklarda da görülen belirtilerdendir. Bu nedenle astım belirtileri olduğuna hemen karar vermeden önce hekiminize başvurmanız tavsiye edilir.

Astım tedavisi hastanın normal bir yaşantı sürdürebilmesi için mutlaka gereklidir. Astım tedavisi ile hastalığı kontrol altına almak ve hastanın yaşam kalitesini yükseltmek mümkündür. Hatta çocukluk yaşta başladıysa ve tedaviye başlandıysa daha da olumlu sonuç alınabilir. Fakat astım tedavisi ne kadar erken başlarsa başlasın, astım tamamen geçer demek yanlış olur, çünkü kronik bir rahatsızlıktır ve uzun soluklu bir tedavi süresi ister.
Tedavi boyunca iki tip ilaç kullanılır; rahatlatmak ve korumak üzerine. Rahatlatıcı etkisi olan ilaçları hasta şikayetleri arttığında kullanır, sürekli kullanacağı tipten ilaçlar değildir. Nefes almasını kolaylaştırır ve rahatlamasını sağlar. Koruyucu etkisi olan ilaçları ise hasta düzenli ve sürekli kullanmalı, astım ataklarının ortaya çıkmaması için bu süreklilik önemlidir.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir