Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX

Aşırı terlemenin nedenleri

Terleme tıpkı böbrek sistemimiz gibi çalışır vücuttaki fazla atıkları atma görevi taşır ve vücudumuzun soğutma sistemidir.  Fakat aşırı terleme vücudumuzun normal seyrenin dışında bir sebeptir ve mutlaka uygun tedavi yöntemleri kullanılmalıdır.

Şimdi gelin hangi nedenlerle aşırı terleme yaşarız onu inceleyelim

Stres ve kaygı 
Koşuşturmalı ve yoğun iş ve sosyal yaşam bizi stres ve kaygı problemlerine itiyor.  Sakin bir yaşam biçimi ve pozitif düşünceyi seçerek stres ve kaygıdan uzaklaşın.

Yaygın ilaç kullanımı
Tiroid Hormonu, ağrı aesici veya antidepresan gibi bazı ilaçlar aşırı terlemenize yol açabilir.

Diyabet 
Geceleri çok fazla terliyorsanız şeker hastası olabilirsiniz.

Kafein 
Kafeinin içinde, lezzet arttırmak için monosodyum glutamat  bulunur ve terlemeyi tetikler.

Menopoz
Kadınların en son fizyolojik adet kanamasının olduğu zamanı ifade eden menopozdan dolayı aşırı terleme yaşıyor olabilirsiniz.

KBAS ( kompleks bölgesel ağrı sendromu) 
Sinir sistemindeki biz bozukluk sonucu kol, bacak, veya etkilenen vücut bölgesinde kronik ağrı hassasiyet ve terlemeye sebep olan müzbin bir ağrıdır.

Akciğer rahatsızlıkları
Nefes darlığı çekiyor ve akabinde terliyorsanız mutlaka doktorunuza görünmeli ve uygun tedavi yöntemlerini uygulamalısınız.

Çocuklarda c ve d vitamini eksiklikleri 
Genellikle kafa arkasında terleme meydana gelir, başın normalden fazla terlemesi hem çocuklarda hemde yetişkinlerde vitamin eksikliğinin belirtileridir.

Hipertiroidi 
Tiroid bezlerinin normalden fazla çalışması durumunda ortaya çıkan bu rahatsızlık dolayısıyla aşırı terliyor olabilirsiniz.

Obezite veya fazla kilolar 
Aşırı kilo birçok metabolik ve endokrin bozukluğuna neden olduğu için kilolu insanlar daha fazla terler.  Doğru diyet ve spor programlarıyla fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir