Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX

Annedeki diyabet bebekte obezite nedeni (Gestasyonel diyabete dikkat)

Gestasyonel diyabet, gebelikte ortaya çıkan ya da gebelik öncesinde var olduğu halde hamilelik döneminde teşhis edilen bir diyabet türü. Uzmanlar, gestasyonel diyabetin hem anne adayı hem de doğacak bebek açısından önemli bir sorun olduğunu söylüyor.

Amerikan ve Alaska yerlileri, Latin, Asyalı ve siyahi kadınlarda yatkınlık daha fazla olmak üzere, beyaz kadınlarda da görülen gestasyonel diyabetin ortaya çıkma nedenleri henüz tam olarak bilinmiyor.

BEBEK İRİ DOĞABİLİR
Doğumda sorun yaratabilecek kadar aşırı büyümeye (4 kilo ve üzeri) neden olabilir. İri bebeğin doğum kanalından geçişi sırasında omuz sinirlerinde zedelenme, köprücük kemiğinde kırık, ender olarak, oksijen eksikliğine bağlı beyin hasarı gelişebilir.

ÇOCUK OBEZ OLABİLİR
Doğduktan sonra kan şeker seviyesinde ani değişiklikler oluşur. Çocuk doktoru, doğumdan sonra kan şekerinde gelişebilecek ani düşüş nedeniyle tedavi uygulayabilir. Çocukluk döneminde yada erişkinlikte aşırı kilolu yada obez olabilir. Obezite tip 2 diyabete neden olabilir.

ANNEYİ DE TEHDİT EDİYOR
Doğum sırasında problemler yaşanmasına, iri bebek nedeniyle doğumun sezaryen zorunluluğunun doğmasına, sezaryen sonrası iyileşme sürecinin normal doğuma oranla daha uzun ve sorunlu olmasına yol açabilir.

ANNE ADAYLARINA TAVSİYELER
1- Düzenli periyodlarda sağlık kontrolünüzü yaptırın: Diyabet nedeniyle hangi sıklıkla kontrole gideceğinizi doktorunuza danışın. Doktorunuzla birlikte sorunları daha başında fark edip erken çözüm elde edebilirsiniz.

2- Sağlıklı beslenin ve aktif olun: Diyetisyen veya diyabet uzmanı ile birlikte size özel bir öğün planlaması yapın. Kan şekerinizi kontrol altında tutmak için nasıl beslenmeniz gerektiğini öğrenin. Hareketli olun. Gebelik öncesinde, gebelikte ve doğumdan sonra düzenli egzersiz yapın. Doktorunuz da onaylıyorsa haftada 5 gün yarım saatlik tempolu yürüyüşler faydalıdır.

3- İlaçlarınızı düzenli kullanın: Doktorunuzun tavsiyelerine uyun. İlaçlarınızı size tarif edildiği şekilde kullanın.

4- Kan şekerinizi sık aralıklarla kontrol edin: Kan şekerinizde çok hızlı düşüş ve yükselişler olabileceğini unutmayın. Ne yediğiniz, ne kadar egzersiz yaptığınız ve bebeğinizin gelişimine bağlı olarak şeker düzeyi gün içerisinde pek çok kez değişebilir. Doktorunuz tarafından bilgilendirildiğiniz şeker seviyesindeki yükselme ve düşüş bulgu ve belirtiler olduğunda kan şekerinizi sık aralıklarla kontrol edin. Kan şeker düzeyinin anlamını, öğünleriniz ve yapacağınız egzersizlerin nasıl olması gerektiği ve eğer insülin kullanıyorsanız dozu nasıl ayarlayacağınızı iyi öğrenin.

GESTASYONEL DİYABET KALICI OLABİLİR
Gestasyonel diyabet genellikle gebelik sonrası kaybolur, fakat bazen kalıcı olabilir. Annenin doğumundan sonraki diyabet kontrolü önemlidir. Gestasyonel diyabeti olan kadınların yarısında ileriki yaşlarda tip 2 diyabet gelişir. Bu nedenle;

– Doğumdan hemen sonra ve 6 hafta sonra yapılacak diyabet testleri hakkında doktorunuzla konuşmayı unutmayın.
– Sağlıklı beslenmeye ve düzenli egzersiz yapmaya devam edin.
– Kan şeker düzeyinin takibi amaçlı 1-3 yıl aralıklı olarak düzenli sağlık kontrolü yaptırın.
– Daha fazla çocuk ve ilerideki gebelik planlarınız hakkında doktorunuzla konuşun.
– Kilonuzu takip edin. Bebeğinizin doğumundan 6-12 hafta sonra gebelik öncesi kilonuza inmeniz gerekir. Bu süre sonunda hala fazla kilonuz varsa vücut ağırlığınızı yüzde 5-7 azaltmaya çalışın.
– Yavaş kilo vermeyi planlayın, bu şekilde kilonuz kalıcı olur.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir