Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX

Alerjik Astım Belirtileri Nelerdir?

Alerjik astım, astımın en sık görülen yönüdür. Astım olan çocukların %90 nın’da alerjilerde görülmektedir ve bu oran yetişkinlerde %50 civarındadır. “Alerjen” adı verilen polen, akar, küf, toz ve diğer belirli maddelerin solunması astımı tetikler.

Alerjik yada alerjik olmayan astımlı kişilerde soğuk havada egzersiz sırasında, herhangi bir duman soluması, tozlu ortamlarda bulunma ve bazen güçlü kokular nedeniyle astım belirtileri şiddetlenebilir.

Alerjenler her yerde olabileceği için alerjik astımı bulunan kişiler, nelere alerjileri olduğunu detaylı bir şekilde öğrenmeli ve astım ataklarından korunmak için bu alerjenlerden uzak durmalıdır.

Alerjik Astım Nedir?

Eğer alerjik astımınız varsa solunum yollarınız alerjenlere karşı aşırı hassastır ve bu alerjenlere maruz kaldığınızda astım belirtileri görülmeye başlar.

Alerjenler, akciğerde bronşların spazm şeklinde kasılmasına neden olur ve solunum yolları iltihaplanarak kısa sürede kalın bir mukus tabakası ile kaplanır.

Astım belirtileri (alerjik ya da değil) genel olarak şu şekilde sıralanır; öksürük, hırıltılı nefes alıp verme, nefes darlığı, hızlı nefes alıp verme, göğüs üzerinde baskı hissi.

Alerjik Astımı Tetikleyen Unsurlar

Alerjik astım genellikle “mevsimsel” alerjenler (bahar aylarında polenlerin artması) nedeniyle görülür.

Ancak solunan havada yıl boyu bulunabilecek mantar sporları, toz, haşere parçaları da astımı tetikleyen unsurlar arasındadır.

Ayrıca kedi, köpek gibi tüylü ev hayvanlarının da alerjiyi, dolayısıyla alerjik astımı tetiklediği bilinmektedir.

Yukarıda saydığım en çok bilinen alerjik astım tetikleyicileri dışında kalan, ancak astım ataklarına yol açabilen bazı diğer alerjenler ve durumlar da bulunmaktadır.

Grip ve nezle gibi üst solunum yollarını etkileyen hastalıklar, aspirin, antibiyotik, kolesterol ve tansiyon ilaçları, sigara dumanı, hava kirliliği, boya, deterjan, deodorant, temizlik kimyasalları ve parfümler, reflü, soğuk havada yapılan egzersizler, toz ve gazlar, gülme, ağlama ve bağırma gibi duygusal tepkiler, adet dönemi gibi hormon seviyelerinin dalgalandığı durumlar astım ataklarına neden olan diğer durumlar arasında gösterilmektedir.

Stres ve Astım: Stresin direkt olarak astıma neden olmadığı bilinmektedir. Ancak astım atakları stresi arttırır ve stresli bir durumda bu atakların kontrolü zorlaşabilir. Günlük stres bile bazı durumlarda astım belirtilerini şiddetlendirebilir.

Bu nedenle uzmanlar astımı bulunan kişilere stresi kontrol altında tutabilecek rahatlama egzersizleri, nefes alma teknikleri önermektedir.

Astım kontrol altına alınmadıkça artan stres; uyku sorunlarına, konsantrasyon eksikliğine, huzursuzluğa, depresyona ve iştahsızlığa neden olabilir.

Bu durumlar astımın belirtileri arasında değildir ancak astım nedeniyle yükselen stresin yol açabileceği bazı sorunlardır.

Çocuğumda Alerjik Astım Olduğunu Nasıl Anlarım?

Her çocukta astım ve alerjik astım belirtileri aynı olmayabilir. Ayrıca bu belirtiler astım ataklarında farklılıklar gösterebilir. Aşağıdaki alerjik astım belirtileri genel olarak görülen belirtilerdir.
Sık yaşanan öksürük (tek belirti bu olabilir)
Geceleri yaşanan nedensiz öksürük
Akşam saatlerinde artan öksürük
Oynarken, gülerken ya da ağlarken yaşanan öksürük
Oyun sırasında enerjinin düşmesi
Hızlı nefes alıp verme
Göğüs bölgesinde basınç hissi veya göğsün “acıması”
Hırıltılı nefes alıp verme
Nefes darlığı
Boyun ve göğüs bölgesinde bulunan kasların normalden sert olması
Yorgunluk ve halsizlik hissi

Astım Atağı Esnasında Ne Yapmalıyım?
Eğer çocuğunuz astım atağı belirtileri gösteriyorsa,
Çocuğunuza bronşları açan ve nefes alıp vermeyi kolaylaştıran bronkodilatörü verin.

Belirtilerin ortadan kalkması için 5 ile 15 dakika arasında bekleyin. Eğer belirtiler bu süre içinde azalmazsa ve çocuğunuz atak öncesi yaptığı şeye geri dönmekte zorlanıyorsa bir sağlık kurumuna gitmeniz gerekebilir.

Aşırı hırıltılı nefes alıp verme, sık öksürük, yürüme ve konuşmada zorlanma, dudak ve tırnakların morarması, zor nefes alıp verme astım atağının tehlikeli belirtileri arasındadır.

Bronkodilatörü kullanmanıza rağmen bu belirtiler hafiflemiyorsa vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna gidin.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir