Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX

Şifalı Bitkiler – Akdiken (Rhamnus Cathartica)

 

akdiken

Akdiken, Akdikengillerin bilinen 150 türünün en önemlilerindendir. Latince adı “Rhamnus cathartica” olan bu bitki tüm Avrupa ve Anadolu’da yetişebilmektedir. Halk arasında geyikdikeni olarak da bilinen akdiken genellikle ağaçlık alanların kenarında nemli yerlerde bulunmaktadır. 100 yıl kadar yaşayabilen akdiken bodur bir ağaçtır. Genelde 1-3 metre uzunluğa ulaşır veya çalı görünümünde uçları dikenli bir yapıdadır. Meyveleri olgunlaşmadan önce yeşil, olgunlaştıktan sonra ise siyah renktedir. Bezelye şeklindeki meyvelerin içinden 4 adet çekirdek çıkar. Meyveleri olgunlaştıktan sonra toplanır. Toplanan meyveler doğal veya suni yollarla kurutulur. Ancak meyvesinin olgunlaşmadan toplanması zararlıdır. Olgunlaşmayan meyvelerinin, tüketildiği takdirde şiddetli karın ağrısı ve ishale neden olduğu bilinen zararlarından birisidir.

 

Bitkisel tedavi amacıyla meyvesi, kabuğu, kökleri kullanılır ve meyvesi de acıdır. Tarihte akdiken kabızlığa karşı kullanılmıştır. Akdiken meyveleri kurutularak kullanıldığı gibi kabuklarından çay yapılarak da kullanılabilir. Akdiken çayı hazırlaması da oldukça kolay bir çaydır. Uzmanlar 3 bardak kaynamış suya 1 çay kaşığı akdiken kabuğu oranını önermektedirler. Bu şekilde hazırlanan çay yaklaşık 20 dakika kadar oda sıcaklığında demlenmeye bırakılır. Soğuduktan sonra tüketilmesi tavsiye edilir. Akdiken çayı acı olduğundan dolayı içilmesi zordur. Bu nedenle çaya bal gibi doğal tatlandırıcılar eklenebilir. Ancak akdiken çayı ile ilgili uyarı niteliğinde bazı tavsiyeler de vardır. Bu çay günde en fazla 2 ya da 3 bardak içilmeli ve 1 haftadan fazla kullanılmamalıdır.

 

Akdiken Faydaları

  • Şifalı bitkiler arasında “doğal müshil” olarak nam salan akdiken oldukça etkili bir ilaçtır.
  • Akdiken içerdiği maddeler sayesinde kalın bağırsaktaki su emilimini engeller ve dışkının yumuşamasını sağlar,
  • Güvenilir bir müshil etkisi vardır,
  • Meyvelerinin suyu siğil tedavisinde kullanılır ve aynı zamanda deri kaşıntıları için de etkili bir şifalı bitkidir,
  • Meyveleri toz halinde belirli dozlarda yutulursa idrar arttırıcı etki gösterir,
  • Akdiken tohumu vücuda su kaybettirdiği için kilo vermede hızlı sonuçlar doğurur, dolayısıyla doz aşımı halinde şiddetli ishal ve karın ağrısı meydana gelir,
  • Akdikenin hemoroid tedavisinde de kullanıldığı bilinen faydaları arasındadır.

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir