Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX

Akdeniz anemisi bebek bekleyen çiftleri tehdit ediyor

Akdeniz anemisi, Talasemi adı ile de bilinen genetik ve bir tür kan hastalığıdır. Hastalık ile anılacak olan iki açılım vardır. Birincisi Akdeniz anemisi hastalığının kendisi, diğeri ise; Akdeniz anemisi taşıyıcılığıdır. Taşıyıcı grupta bulunan kişiler hayatlarını normal yaşayıp her hangi bir şikayette bulunmazlar. Laboratuvarda bakılacak kan tetkiki ile ortaya çıkan hastalık, bebek bekleyen çiftlerde önemli bir sorun olabilir. Anne yahut baba taşıyıcı ise bebek bu açıdan kontrol altına alınmalıdır.

Akdeniz anemisi hastalığının açıklanmasında gen zincirinde bazı bölümlerde sentez hızının aksadığı görülür yahut o zincir tamamen yok olarak görülür. Beta talasemi ismi ile zikredilen tür, Türkiye de en fazla bahsi geçen türdür. Ve bu türün tıbbı açıklamasında beta zincirindeki bulunan sentezleme hızı azalmış olmaktadır.

AKDENİZ ANEMİSİ TAŞIYICILIĞI MEVCUTSA NELER DÜŞÜNÜLÜR?

En önemli aşama evlilik sonrası bebek beklerken kişilerin önemseyeceği noktadır. Çiftlerden biri ya da her ikisi talasemi taşıyıcılığı yaşıyorsa ciddi bir kan rahatsızlığı olan Akdeniz anemisinin bebekte olma ihtimali yüksek olacaktır. Bu durumun açıklığa kavuşturulabilmesi için muhakkak kan tetkikine ihtiyaç duyulacaktır.

Biyokimya laboratuvarına gönderilecek olan kişiye ait bir tüp kan bu açıdan değerlendirilip sonuçları ile gidişata yön verilecektir. Taşıyıcı olan gruptaki kişiler hasta kategorisinde değerlendirilemeyecektir. Bu kişilere her hangi bir tedavi uygulaması yapılmayacaktır. Bu taşıyıcılık ömür boyu süre gelip her hangi bir ilaç tedavisi ile değiştirilemeyecektir.

AKDENİZ ANEMİSİ BELİRTİLERİ

Halsizlik

Solukluk

İştah problemleri

Karında şişlik

Gözlerde mevcut sarılık

İdrar yapısında koyulaşma

Yüzdeki bulunan kemiklerde şekil değişmeleri

Dalak büyümesi

Akdeniz Anemisi majörde tedavi olanakları;

Kan transfüzyonları

Gerekli halde dalağın alınması

Oluşan komplikasyonlara göre durum değerlendirmesi yapılıp, diğer organlara yönelik gerekli ise tedavi çizelgesi Demir şelasyon ismi ile anılan tedavinin uygulanması yapılır. Son olarak da kemik iliği nakli düşünülebilir.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir