Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX

Şifalı Bitkiler – Ahududu (Rubus idaeus)

ahududu

Yaz aylarının ve sonbahar sezonun vazgeçilmez bitkilerinden biri olan ahududu, tatlı ve renkli meyveleri ile kırmızı bir renge sahiptir. Yetiştirildiği yerler arasında nemli iklimler, açık ormanlık araziler ve ağaçların kesildiği alanlar bulunmaktadır. Kısa sürede büyüyebilen ve bol miktarda meyve veren frambuaz, yapraklarının kurutulması ile çay olarak tüketilmektedir. Genellikle dikenli bir bitki olması ve kümeleşerek çoğalması yönünden diğer bitkilerden ayrılmaktadır. Kokulu olma özelliği ile bilinen ahududu, etli tadı sayesinde de yaz aylarının sıklıkla tüketilen bitkilerinden biri haline gelmektedir. Ahududunun faydaları arasında pek çok madde bulunmaktadır. Özellikle vücut içerisindeki dengeleyici etkisi ile bilinen ahududu kısa sürede istenilen sonuçları vermesiyle şifalı bitkiler grubuna yerleşmiştir.

Ahududunun faydaları

  • Vücut içerisinde biriken zararlı toksinlerin atılmasını sağlayan ahududu, kan temizleyici özelliğiyle bilinmektedir.
  • Genellikle kış sezonunda görülen grip ve nezle gibi rahatsızlıkları ortadan kaldıran ahududu bitkisi, ateş düşürücü özelliğiyle vücuda direnç kazandırmaktadır.
  • İleri yaşlarda görülen kemik problemlerini, romatizma ve bacak ağrılarını en aza indiren ahududunun idrar söktürücü etkisi bulunmaktadır.
  • Vitamin bakımından zengin olan ahududu bitkisi, olgunlaşmış haliyle tüketilmesi durumunda cilt derisini güçlendirir, hücreleri yeniler.
  • Şeker hastalığına ve böbrek rahatsızlıklarına karşı iyi geldiği bilinen frambuaz, kabızlık problemini de ortadan kaldırmaktadır.
  • Ahududu çayı, regl döneminde yaşanan ağrıları azaltır, stres ve kaygı gibi sıkıntıları engellemektedir.
  • Akciğerleri zararlı etmenlerden arındıran ahududu, boğaz rahatsızlıklarını ve bronşiti kısa sürede tedavi edici içeriğe sahiptir.
  • Şifalı bitkiler içerisinde yer alan, diş eti rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılan ahududu, hastalıkların iyileşme süresini hızlandırmaktadır.
  • Gaz sıkışması, mide bulantısı ve kramp gibi ani problemleri engelleyen ahududu yaprağı çayı, sindirim yollarına bağlı hastalıkları kısa sürede tedavi etmektedir.

Genellikle çiçeklerinin kaynatılması ile içilen ahududu, göz ve çevresine uygulanması halinde tedavi edici özelliğe sahiptir. Ahududu çayı bitkisel tedavi yöntemleri arasında yer almakta olup A vitamini barındırmaktadır. A vitaminin cilt dokusu üzerinde sıkılaştırıcı özelliği bulunmaktadır. Ahududu safra kesesi rahatsızlıklarını ve böbrek taşlarını ortadan kaldırma etkisine de sahiptir.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir