Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX

Şifalı Bitkiler – Ahlat (Pyrus elaeagrifolia) Yaban Armudu

ahlat

Genellikle Anadolu’nun verimli topraklarında kendiliğinden yetişen bir meyve ağacı olan ahlat, çördük ve çakal armudu gibi isimlerle de anılan armut türlerinden bir tanesidir. Hemen hemen her toprağın üzerinde büyüyebilen bir şifalı bitki olması nedeniyle kullanım sahası oldukça geniştir. Kurak bölgeler, ormanların açıklık kısımları ve bozkırlar ahlat ağacının yetişmesi için yeterli imkana sahiptir. 4-10 metre arasında değişebilen boyu, gri ve yeşil renklerinden oluşan yaprakları ile kekremsi lezzeti, bitkinin günlük yaşamımızda da sıklıkla tüketilebilmesini sağlamıştır. Ahlat ağacı özellikle nisan aylarında açtığı çiçekleri ve sonbahar sezonunda verdiği meyveleri yönünden renkli, verimli bir bitkidir. Ahlatın faydaları vücudun pek çok bölgesinde etkili olmakla birlikte kullanım şekli, her zaman tercih edebileceğimiz bir özelliğe sahip olmasını sağlamıştır.

Ahlatın Faydaları

  • Sindirim sisteminde oluşan hastalıkları ve ani isal oluşumunu engelleyen ahlat, kabızlık yapıcı etkisiyle bilinmektedir.
  • Kalp damarlarını güçlendiren şifalı bitki, ileri yaşlarda görülmesi muhtemel kalp krizi riskini de azaltmaktadır.
  • Yılan, örümcek, akrep gibi zehirli olabilecek hayvanların ısırıklarına karşı kullanılan ahlat kısa sürede istenilen etkiyi göstermektedir. Ezilen filizi ile ısırığın olduğu bölgeye uygulanan ahlat, vücudun direnç mekanizmasını kuvvetlendirici etkiye sahiptir.
  • Ahlatın etkisini iyi bir şekilde gösterilebilmesi için kurutulması ve taze olarak tüketilmesi gerekmektedir. Taze tüketilen ahlat vücutta hastalıkların oluşum etkisini azaltmakla bilinmektedir.
  • Bitkisel tedavi içeriği fazla olan ahlatın arasında böbreklerin düzenli çalışmasına yardımcı olacak etkiler bulunmaktadır.
  • Göz rahatsızlıklarında tedavi edici özelliğe sahip olan ahlat, görme işlevinin etkisini yitirdiği zamanlarda kullanılabilmektedir.
  • Diş ve diş eti üzerindeki etkileri ile bilinen ahlat, solunum sürecinde problem yaşayan hastalara da iyi gelmektedir. Özellikle astım hastalığı üzerinde faydalı olan ahlat, kan sulandırıcı olarak kullanılabilmektedir.

Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde yaban armudu olarak anılan ahlat, tıp dünyasının ilaç üretiminde de tercih ettiği şifalı bitkiler grubunun bir üyesidir. Meyvelerinin olgunlaşma evresinde tüketilmesi gereken ahlat, damar sertleşmesi problemini de ortadan kaldırabilmektedir. Ahlatın tavsiye edilen dozun üzerindeki tüketimi uzun süreli kabız sıkıntısına neden olmaktadır. Bu bağlamda tüketilecek miktar önceden belirlenmelidir.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir