Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX

Adet sancısı neden olur?

Kimi kadınlar oldukça kolay biçimde atlatırken, bazı kadınlar adet sancısı nedeniyle bu dönemi son derece sıkıntılı şekilde geçirir.

Sağlıklı kadın 12 – 13 yaşından itibaren 45 – 50 yaşına kadar her ay düzenli regl olur. Fakat bazıları için bu durum biraz sancılı geçer. Kimi kadınlar oldukça kolay biçimde atlatırken, bazı kadınlar adet sancısı nedeniyle bu dönemi son derece sıkıntılı şekilde geçirir. Bu sancılar hafif ya da ağır olsun kadınların yaşam kalitesini etkiler. Bu sancılara baş ağrısı ya da bulantı gibi başka şikayetler de eşlik edebilir. Bu sancılara tıp dilinde ‘dismenore‘ adı verilir.

Peki adet sancısı neden olur?
Adet sancısı yaygın bir şikayettir ancak eğer adet düzensizliği gibi, adetle ilgili başka sorunlar ve olağan dışı belirtiler varsa bir jinekolog muayenesi gerekir. Kadınlar çoğu kez kulaktan dolma bilgilerle adet düzensizliği veya şiddetli adet sancısı gibi şikayetleri çözmeye çalışır. Oysa bu şekilde, çözümü geciktirmek dışında bir sonuç almak mümkün olmaz.

Sancılı adet görme aslında normal adet görme mekanizmasının önemli bir parçası olan uterus (rahim) kasılmalarının kadın tarafından ağrı şeklinde hissedilmesidir. Bu uterus kasılmalarının amacı uterus iç tabakasını atılarak yenilenmesi sırasında oluşan kanama miktarını en az seviyede tutmaktır. Kasılmalar esnasında uterusta bölgesel olarak prostaglandin adı verilen bazı maddeler salgılanır. Ağrıya yol açan bu prostaglandinlerin ya aşırı miktarda salgılanması ya da kadınlarda prostaglandinlere ağrı şeklinde aşırı duyarlılık oluştuğu kabul edilmektedir. Prostaglandin salgısı yumurtlama sonrasında oluşan bir olay olduğundan tipik olarak adet görmeden kısa süre önce başlayan adet bittikten sonra tümüyle kaybolan adet sancısı yumurtlama olduğuna dair belirtilerden biridir.

Sancılı adet görmenin nadir görülen nedenleri arasında serviks (rahim ağzı) girişi, kürtaj, enfeksiyon gibi nedenlere bağlı olarak daralmış olması ve buna bağlı olarak adet kanının “zorlukla atılması” ve spiral kullanımı yer alır.

Uzman hekimin planladığı tedavi yöntemi dışında evde kendimizi nasıl rahatlatabiliriz? “Yani adet sancılarına ne iyi gelir?”, derseniz; sancılı dönemlerinde spor yapmak, sıcak bir banyo, nefes egzersizleri kadınları rahatlatacaktır. Ayrıca o dönemlerde içtikleri çaya tarçın ve nane eklemek de iyi gelir. Maydonoz suyu iltihaplı hastalıklarda vücudu temizlediği gibi ağrı ve kramplar için de oldukça faydalıdır. Uzmanlar fındık, fıstık ve balık tüketmenin de bünyeye iyi geleceğini belirtiyorlar.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir