Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX

Şifalı Bitkiler – Adam Otu (Mandragora)

adam otu

Dünya üzerinde bilinen en yaygın kullanım alanı ile pek çok hastalığın tedavisinde tercih edilen adam otu, tür bakımından da oldukça geniş bir üretim sahasına sahiptir. Mavi ve mor rengi karışımından oluşan çiçekleri, geniş yaprakları ve insana benzeyen yapısı ile tanınan kazık köklü bitki, Akdeniz Bölgesi’nin iklim yapısına uygundur. Güney Anadolu ve Ege Bölgesinde de gözlemlenen adam otu bitkisi, şifalı bitkiler kapsamındaki özellikleri ile uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Yetişme alanları gereği ekili halde bulunmayan arazilerde ve kayaların dip kısımlarında yer alan adam otu kötü bir kokuya sahip olsa da faydaları günümüzde en çok tercih edilen bitkisel tedavi yöntemlerinden biri olmasına imkân tanımıştır.

Adam otunun faydaları

  • Birbirinden farklı kullanım yöntemleri ile bilinen adam otu, içeriğinde yaraların tedavi edici özelliğini barındırmaktadır. Merhem amaçlı olarak tercih edilebilen adam otu kökü deri üzerinde etkili bir yenileme ve iyileştirme alternatifi oluşturmaktadır. Tercihe göre adam otu köklerinin kurutularak toz haline gelen kısmını suya katarak tüketebilir, kısa sürede istenilen sonuçlara ulaşabilirsiniz.
  • Adam otu zehirli bitkiler grubunda bulunmasından dolayı titizlikte kullanılmalıdır. Egzama ve cilt yaralarını engelleyen bu bitki deri üzerinde kızarıklık ve kabarma gibi problemleri de ortadan kaldırmaktadır.
  • Kronik baş ağrılarını en aza indiren ve strese bağlı problemlerde tedavi edici rol üstlenen adam otu baş üzerine sürülerek kullanılabilir.
  • Özellikle diş eti problemlerinin oluşturduğu diş ağrılarını dindirmesiyle bilinen adam otunun çürük ve kanama gibi sıkıntıları da ortadan kaldırdığı kanıtlanmıştır.
  • İdrarda yanma ve ağrı gibi hastalıklardan yakınanlar için balla karıştırılmış adam otu etkili bir tedavi alternatifi yaratmaktadır.
  • Gaz sıkışmaları ve spazmlar adam otunun bileşenleri ile hastalara şifa kazandırmaktadır.
  • Cinsel isteksizliklerin tedavisinde de kullanılan adam otu bünyeye enerji vererek gün içerisinde dinginlik sağlamaktadır.
  • Uyku düzeninizi dengeleyerek vücut direncini artıran şifalı ot, bitkisel tedavi sürecini en aza indirmektedir.
  • Akciğerlere temiz hava depolamasıyla bilinen adam otu, sigaranın oluşturduğu etkiler üzerinde de gözle görülür sonuçlar vermektedir.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir